Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Cənab İlham Əliyevin “Aşıq Ələsgərin 200 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 18 fevral 2021-ci il tarixli sərəncamının icrası ilə bağlı Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi zəngin kolleksiyaları əsasında “Azərbaycan aşıq sənəti muzey materiallarında” rubrikasını davam etdirir.
Azərbaycan aşıq sənətinin görkəmli nümayəndəsi Aşıq Ədalət Nəsibovun (1939-2017) muzeydə qorunan fotoşəkilini təqdim edirik.
Aşıq Ədalət Nəsibov Qazax aşıq mühitinin yetirdiyi ustad sənətkarlarındandır. Əməkdar incəsənət xadimi, Prezident təqaüdçüsü, görkəmli solo ifaçısı, saz havalarının mahir bilicisi olmuşdur. Ədalət Nəsibov erkən yaşlarından saza həvəs göstərmiş və sənəti atasından öyrənmişdir. “Yeddi oğul istərəm” filmində Aşıq Ədalət “Yanıq Kərəmi”, “Ruhani”, “Misiri”, “Cəlili”, “Sarıtel” saz havalarının misilsiz ifaçısı kimi tanınmışdır. Parisdə, Londonda, Moskvada, Bakıda dəfələrlə ifası lentə alınmış, qızıl fonda daxil edilmişdir. Beynəlxalq folklor festivallarında (1959, 1965, 1974, 1980) təmsil olunmuş, yüksək mükafatlara layiq görülmüşdür. YUNESKO-da nadir ifaçılar seriyasından qızıl valı və diski buraxılmış, sənəti ilə bağlı kitab və məqalələr yazılmışdır. Aşıq Ədalətə yüzlərlə şeir həsr olunmuşdur. Ayrıca ifaçılıq məktəbi yaratmış sənətkarlardandır. Repertuarında yüzə yaxın saz havası, əllidən çox dastan, dörd minə yaxın aşıq şeiri olmuşdur.

В связи с указом президента Азербайджанской республики Ильхама Алиева «О проведении 200-летнего юбилея Ашига Алескера» от 18 февраля 2021 г. Государственный музей музыкальной культуры Азербайджана продолжает рубрику «Ашигское искусство Азербайджана в музейных материалах».
Представляем хранящуюся в музее фотографию Ашига Адалята Насибова (1939-2017), выдающегося представителя азербайджанского ашигского искусства.
Ашиг Адалят Насибов считается из самых известных мастеров газахской ашигской среды. Он был заслуженным деятелем искусств, президентским стипендиатом, выдающимся сольным исполнителем и знатоком музыки. Адалат Насибов с раннего возраста интересовался музыкой и научился своему искусству у отца. В фильме «Я хочу семерых сыновей» Ашиг Адалят стал известен как бесподобный исполнитель мелодий на сазе «Яныг Кереми», «Рухани», «Мисири», «Джалили», «Сарытель». Номера с его исполнением неоднократно были записаны на пленку в Париже, Лондоне, Москве и Баку и были включены в золотой фонд. Ашиг Адалят принимал участие в международных фольклорных фестивалях (1959, 1965, 1974, 1980) и был награжден высокими премиями. Организация ЮНЕСКО выпустила золотую пластинку и диск из серии редких исполнителей, а также были написаны книги и статьи о его творчестве. Сотни стихов посвящены Ашигу Адаляту. Он также является одним из мастеров, создавших отдельную исполнительскую школу. В его репертуаре около ста мелодий для саза, более пятидесяти дастанов и около четырех тысяч ашигских стихотворений.