Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Cənab İlham Əliyevin “Aşıq Ələsgərin 200 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 18 fevral 2021-ci il tarixli sərəncamının icrası ilə bağlı Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi zəngin kolleksiyaları əsasında “Azərbaycan aşıq sənəti muzey materiallarında” rubrikasını davam etdirir.
Azərbaycan aşıq sənətinin görkəmli nümayəndəsi Aşıq Ədalət Nəsibovun (1939-2017) muzeydə qorunan fotoşəkilini təqdim edirik.
Aşıq Ədalət Nəsibov Qazax aşıq mühitinin yetirdiyi ustad sənətkarlarındandır. Əməkdar incəsənət xadimi, Prezident təqaüdçüsü, görkəmli solo ifaçısı, saz havalarının mahir bilicisi olmuşdur. Ədalət Nəsibov erkən yaşlarından saza həvəs göstərmiş və sənəti atasından öyrənmişdir. “Yeddi oğul istərəm” filmində Aşıq Ədalət “Yanıq Kərəmi”, “Ruhani”, “Misiri”, “Cəlili”, “Sarıtel” saz havalarının misilsiz ifaçısı kimi tanınmışdır. Parisdə, Londonda, Moskvada, Bakıda dəfələrlə ifası lentə alınmış, qızıl fonda daxil edilmişdir. Beynəlxalq folklor festivallarında (1959, 1965, 1974, 1980) təmsil olunmuş, yüksək mükafatlara layiq görülmüşdür. YUNESKO-da nadir ifaçılar seriyasından qızıl valı və diski buraxılmış, sənəti ilə bağlı kitab və məqalələr yazılmışdır. Aşıq Ədalətə yüzlərlə şeir həsr olunmuşdur. Ayrıca ifaçılıq məktəbi yaratmış sənətkarlardandır. Repertuarında yüzə yaxın saz havası, əllidən çox dastan, dörd minə yaxın aşıq şeiri olmuşdur.

ASHIG ADALYAT NASIBOV
In connection with the decree of the President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev “On the 200th anniversary of Ashig Alesker” dated February 18, 2021 Azerbaijan State Museum of Music Culture continues the section “Azerbaijan's Ashig art in museum materials”.
Introducing Ashig Adalyat Nasibov, a prominent representative of Azerbaijani Ashiga art, which is stored in the museum.
Ashig Adalyat Nasibov is considered to be among the most famous masters of the Ashiga Gazakh environment. He was a well-deserved artist, presidential scholarship, outstanding solo performer and musician. Adalat Nasibov was interested in music from an early age and learned his art from his father. In the movie “I Want Seven Sons” Ashig Adalyat became known as the incomparable melody performer on the saga “Yanyg Keremi”, “Ruhani”, “Misiri”, “Jalili”, “Sarytel”. The numbers with his performance were repeatedly recorded on film in Paris, London, Moscow and Baku and were included in the gold fund. Ashig Adal tt participated in international folk festivals (1959, 1965, and 1974) and was awarded with high premiums. The UNESCO organization has released a golden record and a disk from a series of rare performers, and books and articles about its work were also written. Hundreds of poems are dedicated to Ashig Adalyat. He is also one of the masters who created a separate executive school. His repertoire has about a hundred tunes for saz, more than fifty dashans and about four thousand Ashig poems.