Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi 17 dekabr 2011-ci il tarixində Üzeyir Hacıbəyli Bakı Musiqi Akademiyası ilə birlikdə görkəmli macar bəstəkarı, pianoçu Ferens Listin anadan olmasının 200 illik yubileyi münasibətilə tədbir keçirmişdir.
Tədbirdə giriş sözü ilə muzeyin direktoru, sənətşünaslıq namizədi, əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova çıxış etmişdir. Sonra söz Ferens List adına Respublika festivalının təşkilatçılarından, Bakı Musiqi Akademiyasının prorektoru, professor Oqtay Abbasquliyevə verilmişdir.
Tədbirin aparıcısı BMA-nın dosenti, musiqişünas Səadət Səttarova F. Listin həyat və yaradıcılığından ətraflı danışmışdır. Ferens List adına Respublika festivalının diplomantları – Bakı Musiqi Akademiyasının, Bakı Musiqi Kollecinin tələbələri, musiqi məktəblərinin şagirdləri bəstəkarın əsərlərindən ibarət konsert proqramı ilə çıxış etmişlər.
Tədbirin qonaqları – Macarıstanın Azərbaycandakı səfiri cənab Jolt Çutora, Bakıdakı Rus İcmasının, “Sodrujestvo” Ədəbiyyat Birliyinin nümayəndələri, Bakı Musiqi Akademiyasının, Bakı Musiqi Kollecinin müəllim, tələbələri və başqaları olmuşlar.

17 декабря 2011 года в Государственном Музее Музыкальной Культуры Азербайджана совместно с Бакинской Музыкальной Академией им. Уз. Гаджибейли было проведено мероприятие, посвященное 200-летнему юбилею выдающегося венгерского композитора, пианиста Ференца Листа. На мероприятии выступила директор музея, кандидат искусствоведения, заслуженный деятель культуры Алла Байрамова. Затем, слово было дано организатору Республиканского фестиваля им. Ф. Листа, проректору Бакинской Музыкальной Академии, профессору Октаю Аббаскулиеву.
Ведущая вечера доцент Бакинской Музыкальной Академии Саадат Саттарова подробно рассказала о творчестве Ф. Листа. Мероприятие продолжили дипломанты Республиканского фестиваля им. Ф. Листа, студенты Бакинской Музыкальной Академии, Бакинского Музыкального Колледжа и ученики музыкальных школ.
Гостями мероприятия были – посол Венгрии в Азербайджане, господин Жолт Чутора, преподаватели и студенты Бакинской Музыкальной Академии и Бакинского Музыкального Колледжа, а также представители Бакинского Русской Общины Литературного Объединения « Содружество» и др.