“Qara Qarayev birləşdirir: Azərbaycan və Rusiyanın muzeyləri və musiqi əlaqələri”
Bakıda VI Beynəlxalq Humanitar Forum çərçivəsində 26 oktyabr 2018-ci il tarixində Qara Qarayevin Ev Muzeyində bəstəkarın anadan olmasının 100 illiyinə Ev Muzeyinin açılışına həsr edilmiş “Qara Qarayev birləşdirir: Azərbaycan və Rusiyanın muzeyləri və musiqi əlaqələri” mövzusunda konfrans və dəyirmi masa keçirilmişdir.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi və Qara Qarayevin Ev Muzeyi tərəfindən Rusiya Milli Musiqi Muzeyi ilə birgə təşkil edilib.
Muzeylə tanışdıqdan sonra Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Azərbaycanın Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova konfransı açaraq, “Qara Qarayev: Tarix və muzey interpretasiyasının xüsusiyyətləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişdir.
Rusiya Milli Musiqi Muzeyinin baş direktoru, Musiqi Muzeyləri və Kolleksiyaçıları Assosiasiyasının prezidenti, Rusiya Federasiyasının Əməkdar mədəniyyət işçisi Mixail Brızqalovun məruzəsi “Rusiya-Azərbaycan musiqi əlaqələri” mövzusuna həsr edilmişdi. Ölkələrimiz arasında musiqi əlaqələrinin tarixi üzərində ətraflı dayanan məruzəçi Rusiya Milli Musiqi Muzeyinin tarixi, onun fondları və klassik musiqinin populyarlaşdırılması üçün muzeydə aparılan işlər barədə məlumat vermişdir.
M.Brızqalov dahi Azərbaycan bəstəkarı Qara Qarayevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr edilmiş “Əsrin hüdudlarını aşan sənətkar” adlı sərgini təqdimatını etmişdir.
Sonra AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun baş elmi işçisi, “YOL” jurnalının baş redaktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Lalə Kazımovanın “Qara Qarayev. Həyat və yaradıcılığı haqqında qısa oçerk” kitabının təqdimatı olmuşdur. Nəşrin müəllifi qeyd etmişdir ki, bəstəkarın həyat və yaradıcılığının qısa oçerki olan bu kitab geniş oxucu auditoriyası üçün nəzərdə tutulub.
Daha sonra sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Fikrət Əmirov adına İncəsənət məktəbinin direktoru Adilə Yusifovanın “Üzeyir Hacıbəylinin rektor vəzifəsində xələfi”, Bakı Musiqi Akademiyasının professoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar incəsənət xadimi Zümrüd Dadaşzadənin “Qara Qarayev Rusiya musiqişünaslığında”, bəstəkar, Əməkdar incəsənət xadimi Nərgiz Şəfiyevanın “Qara Qarayev və Azərbaycan musiqisi”, musiqişünas və jurnalist, Azərbaycan Milli Konservatoriyası nəzdində Musiqi Kollecinin müəllimi Raya Abbasovanın “Balet həyat kimi: məkan və zaman”, Bülbülün Xatirə Muzeyinin böyük elmi işçisi Adilə Məmmədovanın “Rus musiqi sənətinin Bülbülə təsiri”, Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin aparıcı elmi işçisi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Yavər Neymətlinin “Qara Qarayevin skripka ilə orkestr üçün konsertində XX əsrin musiqi tendensiyalarının uyğunlaşması” mövzularında məruzələri dinlənilmişdir.

Garayev Unites: Museums and Musical Connections of Azerbaijan and Russia
Within the frames of the VI Baku International Humanitarian Forum, the scientific conference Garayev Unites: Museums and Musical Connections of Azerbaijan and Russia was held by the State Museum of Musical Culture of Azerbaijan in its new branch - THE GARA GARAYEV MUSEUM. The conference was dedicated to the 100th anniversary of the outstanding Azerbaijani composer Gara Garayev (1918-1982). Director of the State Museum of Musical Culture of Azerbaijan Dr. Alla Bayramova, General Director of the Russian National Museum of Music Dr. Mikhail Bryzgalov, the spouse to the Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan Abulfas Garayev, Dr. Lala Kazymova, numerous art historians, musicologists, and museum professionals took part in the conference.
In her opening speech Alla Bayramova stressed the importance of Russian-Azerbaijani cultural relations, in particular the importance of cooperation between the Russian National Museum of Music and the State Museum of Musical Culture in the framework of the Association of Music Museums and collectors. Mikhail Bryzgalov in his report emphasized: "Gara Garayev's personality is special, both for the Azerbaijani musical culture and for the Russian one. With his music he could built the bridge that connected two cultures, two traditions". He also presented an exhibition project Keepeng Abreast of the Time, which took place in Moscow in June-October of this year. The project was highly appreciated by public and prominent artist Tair Salakhov called it "the best exhibition about the composer".
The conference was held in the newly opened Gara Garayev House Museum (Baku) which was lounched on October 1, 2018 at 49 Nizami street in Baku. In this house the future composer, teacher, public figure, People's Artist of the USSR spent his childhood, and young years and created his first works. The House-Museum was opened according the order of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev about the celebration of composer's centenary.