“Qara Qarayev birləşdirir: Azərbaycan və Rusiyanın muzeyləri və musiqi əlaqələri”
Bakıda VI Beynəlxalq Humanitar Forum çərçivəsində 26 oktyabr 2018-ci il tarixində Qara Qarayevin Ev Muzeyində bəstəkarın anadan olmasının 100 illiyinə Ev Muzeyinin açılışına həsr edilmiş “Qara Qarayev birləşdirir: Azərbaycan və Rusiyanın muzeyləri və musiqi əlaqələri” mövzusunda konfrans və dəyirmi masa keçirilmişdir.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi və Qara Qarayevin Ev Muzeyi tərəfindən Rusiya Milli Musiqi Muzeyi ilə birgə təşkil edilib.
Muzeylə tanışdıqdan sonra Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Azərbaycanın Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova konfransı açaraq, “Qara Qarayev: Tarix və muzey interpretasiyasının xüsusiyyətləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişdir.
Rusiya Milli Musiqi Muzeyinin baş direktoru, Musiqi Muzeyləri və Kolleksiyaçıları Assosiasiyasının prezidenti, Rusiya Federasiyasının Əməkdar mədəniyyət işçisi Mixail Brızqalovun məruzəsi “Rusiya-Azərbaycan musiqi əlaqələri” mövzusuna həsr edilmişdi. Ölkələrimiz arasında musiqi əlaqələrinin tarixi üzərində ətraflı dayanan məruzəçi Rusiya Milli Musiqi Muzeyinin tarixi, onun fondları və klassik musiqinin populyarlaşdırılması üçün muzeydə aparılan işlər barədə məlumat vermişdir.
M.Brızqalov dahi Azərbaycan bəstəkarı Qara Qarayevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr edilmiş “Əsrin hüdudlarını aşan sənətkar” adlı sərgini təqdimatını etmişdir.
Sonra AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun baş elmi işçisi, “YOL” jurnalının baş redaktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Lalə Kazımovanın “Qara Qarayev. Həyat və yaradıcılığı haqqında qısa oçerk” kitabının təqdimatı olmuşdur. Nəşrin müəllifi qeyd etmişdir ki, bəstəkarın həyat və yaradıcılığının qısa oçerki olan bu kitab geniş oxucu auditoriyası üçün nəzərdə tutulub.
Daha sonra sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Fikrət Əmirov adına İncəsənət məktəbinin direktoru Adilə Yusifovanın “Üzeyir Hacıbəylinin rektor vəzifəsində xələfi”, Bakı Musiqi Akademiyasının professoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar incəsənət xadimi Zümrüd Dadaşzadənin “Qara Qarayev Rusiya musiqişünaslığında”, bəstəkar, Əməkdar incəsənət xadimi Nərgiz Şəfiyevanın “Qara Qarayev və Azərbaycan musiqisi”, musiqişünas və jurnalist, Azərbaycan Milli Konservatoriyası nəzdində Musiqi Kollecinin müəllimi Raya Abbasovanın “Balet həyat kimi: məkan və zaman”, Bülbülün Xatirə Muzeyinin böyük elmi işçisi Adilə Məmmədovanın “Rus musiqi sənətinin Bülbülə təsiri”, Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin aparıcı elmi işçisi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Yavər Neymətlinin “Qara Qarayevin skripka ilə orkestr üçün konsertində XX əsrin musiqi tendensiyalarının uyğunlaşması” mövzularında məruzələri dinlənilmişdir.

"Караев объединяет: музеи и музыкальные связи Азербайджана и России"
25-26 октября в Баку прошел VI Международный гуманитарный форум в рамках Бакинского международного гуманитарного форума. В Доме-музее Кара Караева состоялась конференция "Караев объединяет: музеи и музыкальные связи Азербайджана и России" и круглый стол, посвящённый 100-летию выдающегося азербайджанского композитора Кара Караева.
Мероприятие было организовано Министерством культуры Азербайджана, Государственным музеем музыкальной культуры Азербайджана и Российским национальным музеем музыки.
Директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, доктор философии по искусствоведению, заслуженный работник культуры Алла Байрамова в своем выступлении отметила, что Кара Караев - это уникальная личность в музыкальной жизни и России, и Азербайджана, человек, поражающий широтой своего творчества, музыкой и балетом, оперой, музыкальными произведениями малых форм, кинофильмами, причем как художественными, игровыми, так и документальными, театральными постановками. Генеральный директор Российского национального музея музыки, президент Ассоциации музыкальных музеев и коллекционеров Михаил Брызгалов представил посвящённую 100-летию Кара Караева выставку "Быть с веком наравне" и выступил с докладом на тему "Российско-азербайджанские музыкальные связи". Выступавший также рассказал о Российском национальном музее музыки, его фондах и работе по популяризации классической музыки.
В работе конференции и круглого стола приняли участие сотрудники музыкальных музеев, преподаватели вузов, деятели искусств. Состоялась презентация книги Лалы Кязымовой "Кара Караев", представлены доклады доктора философии по искусствоведению, директора школы искусств имени Фикрета Амирова Адили Юсифовой "Преемник Узеира Гаджибейли на посту ректора", профессора БМА, доктора философии по искусствоведению, заслуженного деятеля искусств Зюмруд Дадашзаде "Кара Караев в зеркале российского музыкознания", композитора, заслуженный деятеля искусств Наргиз Шафиевой "Кара Караев и азербайджанская музыка", музыковеда и журналиста, педагога Музыкального колледжа при Национальной консерватории Азербайджана Раи Аббасовой "Балет как жизнь: пространство и время", старшего научного сотрудника Мемориального музея Бюльбюля Адили Мамедовой "Влияние русского музыкального искусства на Бюльбюля", ведущего научного сотрудника Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, доктора философии по искусствоведению Явера Неймятли "Сочетание музыкальных тенденций ХХ века в концерте для скрипки с оркестром Кара Караева".