Azərbaycan Xalq Cumhuriyyətinin 100 illik yubileyi
24 may 2018-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi Rafiq Babayev adına 25 nömrəli 11 illik musiqi məktəbi ilə birgə Azərbaycan Xalq Cumhuriyyətinin 100 illik yubileyi münasibətilə tədbir keçirmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktor müavini Təranə Qurbanova açmışdır. Muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova “Azərbaycan Xalq Cumhuriyyəti dövründə mədəni həyat” mövzusunda çıxış etmişdir. Sonra Rafiq Babayev adına 25 nömrəli 11 illik musiqi məktəbinin şagirdlərinin ifalarında Azərbaycan və dünya bəstəkarlarının əsərlərindən ibarət konsert proqramı təqdim olunmuşdur.
Sonda Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova gənc istedadları təbrik etmiş, muzeyin yeni nəşri olan “Qara Qarayev. dram tamaşalarına musiqidən fraqmentlər” not məcmuəsini məktəbin direktoru Əmirhüseyn Hüseynova hədiyyə etmişdir.
Tədbirin qonaqları Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş, muzeyin zəngin materialları əsasında hazırlanmış “Şəxsiyyətlər musiqi tarixində” adlı sərgi ilə tanış olmuşlar.

100-летие Азербайджанской Демократической Республики
24 мая 2018 года Государственный музей музыкальной культуры Азербайджана совместно с музыкальной школой имени Рафига Бабаева отметили 100-летие Азербайджанской Демократической Республики.
Со вступительным словом выступила заместитель директора Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана Тарана Гурбанова. Глава отдела музея Ханым Абдинова выступила с докладом на тему «Культурная жизнь в период Демократической Республики Азербайджан». Затем учениками музыкальной школы имени Рафига Бабаева была представлена концертная программа азербайджанских и мировых композиторов.
В завершение директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, доктор философских наук, заслуженный деятель культуры Алла Байрамова поздравила молодых талантов и вручила новое издание музея «Гара Гараев. Фрагмент из музыки к драматическим спектаклям" директору школы Амиргусейну Гусейнову.
Гости мероприятия познакомились с выставкой «Личности в истории музыки», посвященной 100-летию Азербайджанской Демократической Республики, основанной на богатых материалах музея.