Xocalı soyqırımının 26-cı ildönümünü
26 fevral 2018-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində Xocalı soyqırımının 26-cı ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilmişdir.
Giriş sözü ilə muzeyin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova çıxış etmişdir. Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükütla yad edilmişdir. Muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova “Xocalı soyqırımı qan yaddaşımızdır”, elmi işçi Əzirə Abdullayeva “Xocalı faciəsi bəstəkarların yaradıclığında” mövzusunda çıxış etmişlər. Bəstəkar Azad Zahidin “Xocalı yol gözləyir” rekviyem kompozisiyası nümayiş olunmuşdur.
Tədbirdə muzeydə istehsalat təcrübəsi keçən Qərbi Kaspi Universitetinin tələbələri iştirak etmişlər.

26-ая годовщина Ходжалинского геноцида
26 февраля 2018 г. в Государственном музее музыкальной культуры Азербайджана состоялось мероприятие, посвященное 26-ой годовщине Ходжалинского геноцида.
Со вступительным словом выступила директор музея, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова. Память жертв Ходжалинской трагедии была почтена минутой молчания. Заведующая отделом музея Ханым Абдинова выступила на тему «Ходжалинский геноцид», научный сотрудник музея Азира Абдуллаева выступила с докладом «Ходжалинская трагедия в творчестве композиторов». Далее была продемонстрирована реквием-композиция «Ходжалы» композитора Азада Захида.
На мероприятии приняли участие студенты Западно-Каспийского университета, проходящие практику в музее.