5 fevral 2018-ci il tarixində saat 15:30-da Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində görkəmli Azərbaycan bəstəkarı, pedaqoq, Azərbaycan EA-nın akademiki, SSRİ xalq artisti, Dövlət mükafatları laureatı Qara Qarayevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova giriş sözü ilə çıxış etmişdir. Sonra söz Azərbaycan respublikası mədəniyyət və turizm nazirinin müavini Sevda Məmmədəliyevaya verilmişdir. Tədbirdə Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri, xalq artisti Firəngiz Əlizadə, Miniatür Kitab Muzeyinin təsisçisi və rəhbəri Zərifə Salahova çıxış etmişlər.
Tədbirin bədii hissəsində Bakı Musiqi Akademiyasının professoru, əməkdar incəsənət xadimi, pianoçu Ülviyyə Hacıbəyova, Azərbaycan Dövlət Triosu, Azərbaycan Musiqili Teatrının solisti, əməkdar artist Nərgiz Kərimova, Bakı Musiqi Akademiyasının tələbəsi Mahir Tağızadə, BMA-nın müəllimi Dilarə Kərimova, Beynəlxalq Müsabiqələr laureatı Nərminə İsmayılova Əsmər Qəhrəmanova ifalarında Qara Qarayevin əsərlərindən ibarət konsert proqramı təqdim edilmişdir.
Muzeyin zəngin arxiv materialları əsasında hazırlanmış “Qara Qarayev – 100” fotosərgisi və slayd-şou nümayiş olunmuşdur.
Tədbirin qonaqları Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin nümayəndələri, musiqi ictimaiyyəti, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının, Bakı Musiqi Akademiyasının, musiqi məktəblərinin, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, KİV-nin nümayəndələri və başqaları olmuşlar.

5 февраля 2018 г. в 15:30 в Государственном музее музыкальной культуры Азербайджана состоялось мероприятие, посвященное 100-летию со дня рождения выдающегося азербайджанского композитора, педагога, академика АН Азербайджана, народного артиста СССР, лауреата Государственных премий Кара Караева.
Со вступительным словом выступила директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова. Затем слово было передано заместителю министра культуры и туризма Азербайджанской республики Севде Мамедалиевой. На мероприятии выступили председатель Союза композиторов Азербайджана, народная артистка Фирангиз Ализаде, основательница и руководительница Музея миниатюрной книги Зарифа Салахова.
В художественной части мероприятия, в исполнении профессора Бакинской музыкальной академии, заслуженного деятеля искусств Ульвии Гаджибековой, Азербайджанского государственного трио, солиста Азербайджанского музыкального театра, заслуженной артистки Наргиз Керимовой, студента БМА Махира Тагизаде, преподавателя БМА Диляры Керимовой, лауреата Международных конкурсов Нармины Исмаиловой, Эсмер Гахрамановой прозвучала концертная программа из произведений Кара Караева.
На основе богатых музейных архивных материалов были продемонстрированы выставка «Кара Караев - 100» и слайд-шоу.
Гостями мероприятия были представители Министерства культуры и туризма, музыкальная общественность, сотрудники Союза композиторов Азербайджана, БМА, бакинских музыкальных школ и музеев, СМИ и другие.