“Kamança hazırlanması və ifaçılıq sənəti YUNESKO-nun siyahısında” tədbiri
15 dekabr 2017-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində “Kamança hazırlanması və ifaçılıq sənəti YUNESKO-nun siyahısında” tədbiri keçirilmişdir.
Giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova çıxış etmişdir. Sonra söz tədbirin aparıcısı, muzeyin Xalq Çalğı Alətləri şöbəsinin müdiri Təranə Zeynalovaya verilmişdir. Onun çıxışı muzeyin arxiv materialları əsasında hazırlanmış slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdur.
Tədbirdə sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar incəsənət xadimi, professor Arif Əsədullayev, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru, Azərbaycan Milli Konservatoriyanın professoru Abbasqulu Nəcəfzadə, Azərbaycan Musiqi Alətlərinin Təkmilləşdirilməsi və Bərpası Elmi-Tədqiqat Laboratoriyasının müdiri Məmmədəli Məmmədov, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Bakı Musiqi Akademiyasının Qədim Musiqi Alətlərinin Bərpası və Təkmilləşdirilməsi Elmi Laboratoriyasının müdiri, professor Maya Qafarova çıxış etmişlər.
Tədbirin bədii hissəsində Azərbaycan Milli Konservatoriyasının dosenti, Əməkdar artist Elşən Mənsurov, AMK-nın tələbələri, Milli Kamera Ansamblı (bədii rəhbər və dirijor, Bakı Musiqi Kollecinin müəllimi Arzu Səlimova), muğam üçlüyü (Hüseyn Məlikov, Əməkdar artistlər Sahib Paşazadə, Toğrul Əsədullayev), muzeyin Qədim Musiqi Alətləri Ansamblının (bədii rəhbər, Xalq artisti, AMK-nın dosenti Munis Şərifov), Əməkdar artist Teyyub Aslanov, Beynəlxalq Müsabiqə laureatı Şəhriyar Musayev və başqa musiqiçilərin ifalarında konsert proqramı təqdim edilmişdir.

"Изготовление кяманчи и исполнительское искусство на ней в списке ЮНЕСКО".
15 декабря 2017 г. в Государственном музее музыкальной культуры Азербайджана состоялось мероприятие "Изготовление кяманчи и исполнительское искусство на ней в списке ЮНЕСКО".
Со вступительным словом выступила директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова. Затем слово было передано заведующей отделом музея Таране Зейналовой. Её выступление сопровождалось слайд-шоу на основе архивных музейных материалов.
На мероприятии выступили кандидат искусствоведения, заслуженный деятель искусств, профессор Ариф Асадуллаев, доктор наук по искусствоведению, профессор Азербайджанской национальной консерватории Аббаскулу Наджафзаде, руководитель научно-исследовательской лаборатории "Усовершенствование национальных музыкальных инструментов" Мамедали Мамедов, кандидат искусстоведения, руководитель научной лаборатории "Реставрация и усовершенствование старинных музыкальных инструментов", профессор Майя Гафарова.
В художественной части мероприятия была представлена концертная программа в исполнении доцента Азербайджанской национальной консерватории, заслуженного артиста Эльшана Мансурова, студентов АНК, Национального камерного ансамбля (художественный руководитель и дирижер, преподаватель Бакинского музыкального колледжа Арзу Селимова), мугамного трио (Гусейна Меликова, заслуженных артистов Сахиба Пашазаде, Тогрула Асадуллаева), музейного Ансамбля старинных музыкальных инструментов (художественный руководитель, народный артист, доцент АНК Мунис Шарифов), заслуженного артиста Тейюба Асланова, лауреата Международного конкурса Шахрияра Мусаева и других музыкантов.