“Müslüm Maqomayev xatirələrdə” tədbiri
6 dekabr 2017-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində görkəmli opera və estrada müğənnisi, bəstəkar, SSRİ Xalq Artisti Müslüm Maqomayevin anadan olmasının 75 illik yubileyinə həsr olunmuş “Müslüm Maqomayev xatirələrdə” tədbiri keçirilmişdir.
Giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova çıxış etmişdir.
Tədbirdə Heydər Əliyev Mərkəzinin Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinə hədiyyə etdiyi “Müslüm Maqomayev-75” fotosərgisi nümayiş olunmuşdur.
Muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova dünyaşöhrətli müğənni, bəstəkar, pianoçu, rəssam və aktyor Müslüm Maqomayevin keçdiyi sənət yolu haqqında çıxış etmişdir. Onun çıxışı muzeyin arxiv materialları əsasında hazırlanmış slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdur.
Tədbirdə Bakı Musiqi Akademiyasının tələbələri, Respublika və Beynəlxalq müsabiqələr laureatları Mahir Tağızadə, Hidayət Əliyev, BMA-nın konsertmeysterləri Dilarə Kərimova, Liliya İmanova, Azərbaycan Dövlət Musiqili Teatrının solisti Türkel Tarıqpeyma, Fidan Babayevanın ifalarında konsert proqramı təqdim olunmuş, Müslüm Maqomayev haqqında çəkilən sənədli filmlərdən fraqmentlər nümayiş olunmuşdur.
Tədbirin qonaqları musiqi ictimaiyyəti, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, Klassik Musiqi Həvəskarları Klubunun üzvləri, KİV-nin nümayəndələri və başqaları olmuşlar.

"Муслим Магомаев в воспоминаниях"
6 декабря 2017 г. в Государственном музее музыкальной культуры Азербайджана состоялось мероприятие "Муслим Магомаев в воспоминаниях", посвященное 75-летию со дня рождения выдающегося оперного и эстрадного певца, композитора, народного артиста СССР Муслима Магомаева.
На мероприятии была продемонстрирована фотовыставка "Муслим Магомаев - 75", подаренная Государственному музею музыкальной культуры Азербайджана Центром Гейдара Алиева.
Заведующая отделом музея Ханым Абдинова рассказала о творческом пути всемирно известного певца, композитора, пианиста, художника и актера Муслима Магомаева. Её выступление сопровождалось слайд-шоу на основе архивных музейных материалов.
В исполнении студентов Бакинской музыкальной академии, лауреатов Республиканских и Международных конкурсов Махира Тагизаде, Хидаята Алиева, концертмейстеров Диляры Керимовой, Лилии Имановой, солистки Азербайджанского государственного музыкального театра Туркель Тарыкпеймы была представлена концертная программа, а также были показаны фрагменты из документальных фильмов про Муслима Магомаева.
Гостями мероприятия были музыкальная общественность, сотрудники бакинских музеев, члены Клуба любителей классической музыки, СМИ и другие.