Şövkət Məmmədova-120
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində 2 noyabr 2017-ci il tarixində saat 16:00-da Azərbaycanın ilk qadın opera müğənnisi, SSRİ Xalq artisti Şövkət Məmmədovanın anadan olmasının 120 illiyi ilə əlaqədar tədbir keçirilmişdir.
Muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova Şövkət Məmmədovanın yaradıcılıq yolu, xidmətləri haqqında çıxış etmişdir.
Tədbirdə Bakı Musiqi Akademiyasının professoru, musiqişünas-alim, Əməkdar incəsənət xadimi Zümrüd Dadaşzadə çıxış etmişdir.
Bütün çıxışlar muzeyin arxiv materialları əsasında hazırlanmış slayd-şou və sənədli videokadrlar ilə müşayiət olunmuşdur.
Tədbir Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet teatrınin solistləri: Xalq artisti Qərinə Kərimova, Əməkdar artistlər İlahə Əfəndiyeva, Səbinə Vahabzadənin, solistlər Tural Ağasıyev və Taleh Yahyayevin ifalarında Qərbi Avropa və Azərbaycan bəstəkarlarının əsərlərindən ibarət musiqi proqramı ilə davam etmişdir.

Шовкет Мамедова - 120
2 ноября 2017 г. в 16:00 в Государственном музее музыкальной культуры Азербайджана состоялось мероприятие, посвященное 120-летию со дня рождения первой оперной певицы Азербайджана, народной артистки СССР Шовкет Мамедовой.
Заведующая отделом музея Ханым Абдинова рассказала о творческом пути и заслугах Шовкет Мамедовой. На мероприятии выступила профессор Бакинской музыкальной академии, музыковед-ученый, заслуженный деятель искусств Зумруд Дадашзаде. Все выступления сопровождались слайдшоу и художественными видеокадрами на основе архивных музейных материалов.
На мероприятии прозвучала концертная программа из произведений европейских и азербайджанских композиторов в исполнении солистов Азербайджанского государственного академического театра оперы и балета: народной артистки Гарины Керимовой, заслуженных артисток Илахи Эфендиевой, Сабины Вахабзаде, солистов Турала Агасиева и Талеха Яхъяева.