Niyazinin xatirəsinə…
2 avqust 2017-cı il tarixində, Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin filialı olan Niyazinin mənzil muzeyində görkəmli dirijor və bəstəkar, SSRİ Xalq artisti, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, Azərbaycan və SSRİ Dövlət Mükafatları laureatı, C.Nehru adına Beynəlxalq Mükafat laureatı, Maestro Niyazinin xatirəsinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova açmışdır. Sonra muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova Maestro Niyazinin yaradıcılığı, Azərbaycan musiqi mədəniyyətində əvəzsiz xidmətlərindən danışmış, “Niyazi yaradıcılığında kino musiqisi” mövzusunda çıxış etmişdir.
Tədbirdə Bakı Musiqi Akademiyasının professoru, Əməkdar incəsənət xadimi Ülviyyə Hacıbəyovanın ifasında Niyazinin əsərlərindən ibarət musiqi proqramı təqdim edilmişdir.
Çıxışlar muzeyin arxiv materialları əsasında hazırlanmış, Niyazinin həyat və yaradıcılığını əks etdirən slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdur.
Sonda Azərbaycan Milli Kino Günü münasibətilə Niyazinin bəstəkarı olduğu “Fətəli xan” filmi nümayiş olunmuşdur.

2 августа 2017 г. в филиале Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, Квартире-музее Ниязи состоялось мероприятие, посвященное памяти народного артиста СССР, Героя Социалистического Труда, лауреата Государственных премий СССР и Азербайджана, лауреата Международной премии Неру Ниязи.
Затем заведующая отделом музея Ханым Абдинова рассказала о творчестве Маэстро Ниязи, его незаменимых заслугах перед азербайджанской культурой, выступила на тему «Киномузыка в творчестве Ниязи».
На мероприятии профессор Бакинской музыкальной академии, заслуженный деятель искусств Ульвия Гаджибекова представила музыкальную программу из произведений Ниязи.
Выступления сопровождались слайд-шоу на основе архивных музейных материалов, отражающих жизнь и творчество Ниязи.
В конце мероприятия, в связи с Днем национального кино был показан фильм «Фатали хан» (композитор – Ниязи).