Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin Klassik Musiqisevənlər Klubunun növbəti tədbiri görkəmli bəstəkar, Azərbaycan Respublikasının xalq artisti Əşrəf Abbasovun anadan olmasının 90 illiyinə həsr olunmuşdur.
Tədbir 6 aprel 2011-ci il tarixində saat 18:00-da Niyazinin mənzil muzeyində keçirilmişdir.
Tədbirdə giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq namizədi, əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova çıxış etmiş, sonra söz Azərbaycan Milli Konservatoriyasının nəzdində Bakı Musiqi Kollecinin direktoru, professor, əməkdar incəsənət xadimi Nazim Kərimova verilmişdir.
Bəstəkar Əşrəf Abbasovun həyat və yaradıcılıgı haqqında musiqişünas Raya Abbasova ətraflı danışmışdır. Tədbirdə muzeyin materialları əsasında hazırlanmış Əşrəf Abbasovun həyat və yaradıcılıgını əks etdirən slayd şou nümayiş etdirilmişdir. Sonra Azərbaycan Milli Konservatoriyasının nəzdində Bakı Musiqi Kollecinin tələbələrinin ifasında bəstəkarın əsərlərindən ibarət konsert proqramı təqdim edilmişdir.
Tədbirdə Klassik Musiqisevənlər Klubunun üzvləri, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, mətbuat nümayəndələri iştirak etmişlər.

«Ашраф Аббасов – 90»
6 апреля 2011 г. в 18:00, в квартире-музее Ниязи Государственным Музеем Музыкальной Культуры Азербайджана было проведено очередное мероприятие Клуба Любителей Классической Музыки, посвященное 90-летию выдающегося композитора, народного артиста Азербайджана Ашрафа Аббасова.
Со вступительным словом выступила директор Государственного Музея Музыкальной Культуры Азербайджана, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова, а затем слово было предоставлено директору Бакинского Музыкального Колледжа, профессору, заслуженному деятелю искусств Назиму Керимову. Музыковед Рая Аббасова подробно рассказала о жизни и творчестве композитора.
На мероприятии было продемонстрировано слайд-шоу, рассказывающее о жизни и творчестве Ашрафа Аббасова на основе материалов музея. Студенты Бакинского Музыкального Колледжа выступили с концертной программой, в состав которой вошли произведения композитора.