Cövdət Hacıyev - 100
3 may 2017-ci il tarixində saat 18:00-da Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin filialı Niyazinin mənzil muzeyində görkəmli Azərbaycan bəstəkarı, Xalq artisti Cövdət Hacıyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova Cövdət Hacıyevin Azərbaycan musiqi mədəniyyətində xidmətləri, yaradıcılıq yolu haqqında məlumat vermişdir. Çıxışlar muzeyin arxiv materialları əsasında hazırlanmış slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdur.
Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının katibi, Əməkdar incəsənət xadimi, professor Zemfira Qafarova Cövdət Hacıyev haqqında xatirələrini tədbir iştirakçıları ilə bölüşmüşdür.
Cövdət Hacıyevin övladları, bəstəkar və dirijor, Əməkdar incəsənət xadimi İsmayıl Hacıyev, musiqiçi Mikayıl Hacıyev, qardaşı oğlu Enar Hacıyev çıxış edərək görkəmli bəstəkar haqqında xatirələrini, maraqlı faktları tədbir iştirakçılarına çatdırmış, muzeyə təşəkkürlərini bildirmişlər.
Tədbirdə muzeyin əməkdaşı, Beynəlxalq Müsabiqə laureatı Seyidxanım Babayeva Cövdət Hacıyevin Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Muzeyinin arxivlərində mühafizə olunan və 83 ildən sonra ilk dəfə səsləndirilən dörd prelüdünü ifa etmişdir.
C.Hacıyev adına 3 nömrəli Uşaq musiqi məktəbinin şagirdi Məryəm Nuriyevanın (f-no), müəllimlər: Rüfət Məmmədovun (truba), Zemfira Tağıyevanın (f-no), Aygün Vəliyevanın (f-no), Sevinc Əzizovanın (f-no), Beynəlxalq Müsabiqələr laureatı Rza Xosrovzadənin (vokal), Bakı Xoreoqrafiya Akademiyasının magistr tələbəsi, Respublika müsabiqəsi laureatı Arzu Hüseynovanın (f-no), G.Şaroyev adına 35 nömrəli musiqi məktəbinin şagirdi, Beynəlxalq və Respublika Müsabiqələri laureatı Maqsud Musazadənin (f-no), Bülbül adına Orta İxtisas Musiqi Məktəbinin X sinif şagirdi, Beynəlxalq Müsabiqə laureatı Sona İsgəndərlinin ifalarında C.Hacıyevin əsərlərindən ibarət musiqi proqramı ilə tədbir davam etmişdir.

Джевдет Гаджиев – 100
3 мая 2017 г. в филиале музея – Квартире-музее Ниязи состоялось мероприятие, посвященное 100-летию со дня рождения выдающегося азербайджанского композитора, народного артиста Джевдета Гаджиева.
Затем заведующая отделом Ханым Абдинова рассказала о заслугах Джевджета Гаджиева перед азербайджанской музыкальной культурой и его творческом пути. Выступления сопровождались слайд-шоу на основе архивных музейных материалов.
Секретарь Союза композиторов Азербайджана, заслуженный деятель искусств, профессор Земфира Кафарова поделилась с участниками мероприятия воспоминаниями о Джевдете Гаджиеве.
Дети Джевдета Гаджиева, композитор и дирижер, заслуженный деятель искусств Исмаил Гаджиев, музыкант Микаил Гаджиев, племянник Энар Гаджиев поделились своими воспоминаниями и рассказали интересные факты о выдающемся композиторе, а также выразили благодарность музею.
На мероприятии в исполнении сотрудницы музея, лауреата международных конкурсов Сеидханым Бабаевой впервые были представлены, обнародованные 83 года спустя, четыре прелюдии Джевдета Гаджиева, охраняемые в музее.
Затем ученица Детской музыкальной школы №3 им Дж.Гаджиева Марьям Нуриева (ф-но), педагоги: Руфат Мамедов (труба), Земфира Тагиева (ф-но), Айгюн Велиева (ф-но), Севиндж Азизова (ф-но), лауреат Международных конкурсов Рза Хосровзаде (вокал), магистр Бакинской хореографической академии, лауреат Республиканского конкурса Арзу Гусейнова (ф-но), ученик Музыкальной школы №35 им. Г.Шароева, лауреат Международных и Республиканских конкурсов Максуд Мусазаде (ф-но), ученица Х класса Средней специальной музыкальной школы им.Бюльбюля, лауреат Международного конкурса Сона Искендерли представили концертную программу из произведений Дж.Гаджиева.