"Fikrət Əmirovun musiqi dünyasi"
17 fevral 2017-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi Bakı Şəhər Mədəniyyət və Turizm Baş İdarəsinin Fikrət Əmirov adına 6 nömrəli Uşaq İncəsənət Məktəbi ilə birlikdə görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Fikrət Əmirovun (1922-1984) anadan olmasının 95 illiyinə, musiqi məktəbinin 55 illiyinə həsr olunmuş "Fikrət Əmirovun musiqi dünyasi" adlı tədbir keçirmişdir.
F.Əmirov adına 6 ¹li Incəsənət Məktəbinin direktoru, bəstəkar,professor, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, əməkdar müəllim Adilə Yusifova çıxış edərək bu tədbirin F.Əmirovun anadan olmasının 95illiyinə, məktəbin yaradılmasının 55 illiyinə həsr olunmuş layihənin I pilləsi olduğunun və silsilə tədbirlərin davam edəcəyi haqqında məlumat vermişdir. Sonra Azərbaycan Respublikasının Xalq rəssamı Ağəli İbrahimov çıxış etmişdir.
Muzeyin I zalında F.Əmirov adına 6 ¹li 11 illik İncəsənət Məktəbinin şagirdlərinin "1001 gecə"nagılları əsasında işlədikləri rəsm sərgisi, "Gülüstani Bayatı-Şiraz" art-obyekti nümayiş olunmuşdur. Tədbir məktəbin "Odlar Yurdu" rəqs kollektivinin ifasında F.Əmirovun "1001 Gecə" baletindən "Şəhrizadın bayramı" rəqs nömrəsi ilə başlanmışdır.
Sonra digər zalda məktəbin Xalq-calğı alətləri orkestrinin F.Əmirovun "Şeyx Sənan"dram əsərinə yazdığı "Kor ərəbin mahnısı" ifası ilə tədbir davam etmişdir.
Musiqişünas Aytən Manafovanın çıxışından sonra məktəbin şagirdləri F.Əmirovun əsərlərindən ibarət konsert proqramını təqdim etmişlər.
Tədbirdə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin arxiv materialları əsasında hazırlanmış və görkəmli bəstəkarın milli mədəniyyətimizdəki xidmətlərini və zəngin yaradıcılıq irsini əks etdirən slayd-şou nümayiş olunmuş, fotosərgi təqdim olunmuşdur.

"Мир музыки Фикрета Амирова"
17 февраля 2017 г. Государственный музей музыкальной культуры Азербайджана совместно с детской школой искусств № 6 Департамента культуры и туризма Музей города Баку провел мероприятие под названием "Мир музыки Фикрета Амирова", посвященное 95-летию со дня рождения выдающегося азербайджанского композитора Фикрета Амирова (1922-1984) и 55-летию музыкальной школы.
Директор детской школы искусств № 6 имени Ф. Амирова, композитор, профессор, кандидат искусствоведения, заслуженный учитель Адиля Юсифова рассказала о том, что данное мероприятие посвящено 95-летию Фикрета Амирова, 55-летию музыкальной школы и является первым этапом цикла мероприятий, а также о будущем продолжении этого цикла. Затем выступил народный художник Азербайджана Агали Ибрагимов.
В первом зале музея была представлена художественная выставка на основе работ учеников 11-летней детской школы искусств № 6 имени Ф. Амирова, был показан арт-объект "Гюлистани Баяти-Шираз". Мероприятие началось с номера "Праздник Шехерезады" из балета "1001 ночь" Фикрета Амирова, школьной танцевальной группы "Одлар юрду".
Потом в другом зале в исполнении школьного оркестра народных музыкальных инструментов прозвучала "Песня слепого араба", написанная Фикретом Амировым к драматическому произведению "Шейх Санан".
После выступления Айтен Манафовой в исполнении учащихся школы прозвучали произведения Фикрета Амирова.
На мероприятии были продемонстрированы слайд-шоу и фотовыставка, отражающие заслуги выдающегося композитора перед национальной культурой и богатое творческое наследие, на основе материалов Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана.