"Gəncliyin təbəssümü"
2 fevral 2017-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin filialı Niyazinin mənzil muzeyində Gənclər günü münasibətilə "Gəncliyin təbəssümü" adlı tədbir keçirilmişdir.
Tədbirdə giriş sözü ilə çıxış edən Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova Azərbaycan Gəncləri Günü münasibətilə öz təbrikini, Azərbaycan və dünya mədəniyyət xadimlərinin gənclik dövrü yaradıcılığı haqqında maraqlı faktları tamaşaçılara çatdırmışdır.
Muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova artıq 20 ildir ki, respublikamızda qeyd olunan Gənclər Günü və gənclərə göstəriləın diqqət və qayğı haqqında cıxış etmişdir.
Sonra muzeyin əməkdaşı Zivər Məmmədova "Qara Qarayevin gənclik dünyası" mövzusunda çıxış etmişdir.
Bütün çıxışlar muzeyin arxiv materialları əsasında hazırlanmış və görkəmli Azərbaycan musiqi xadimlərinin gənclik illərini əks etdirən "Gəncliyin təbəssümü", "Qara Qarayevin gənclik dünyası" və "Korifeylərinin gənclik dövrü" mövzularında slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdur.
Tədbirdə gənc istedadlar, Beynəlxalq müsabiqə laureatları-Bakı Xoreoqrafiya Akademiyasının magistri Gülər Orucova, G.Şaroyev adına 35¹li 11 illik musiqi məktəbinin şagirdləri Jalə İslamova, Gülnaz Eldarlı, Maqsud Musazadə, Emil İsmayılov və Aytən Abbasovanın ifalarında Qara Qarayevin və başqa bəstəkarların əsərlərindən ibarət musiqi proqramı təqdim olunmuşdur.
Tədbirdə Mədəniyyət İşçiləri Həmkarlar İttifaqının Respublika Komitəsinin Beynəlxalq Əlaqələr və İnformasiya şöbəsinin müdiri Zaur Həmidov Həmkarlar İttifaqı adından gəncləri təbrik etmişdir.

2 февраля 2017 г. в филиале Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, Квартире-музее Ниязи состоялось мероприятие под названием "Улыбка молодости", посвященное Дню молодежи Азербайджана.
Выступившая со вступительным словом директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова, поздравила с Днем молодежи Азербайджана, а также рассказала об интересных фактах из творчества выдающихся азербайджанских и зарубежных деятелей культуры в период молодости.
Заведующая отделом музея Ханым Абдинова рассказала об отмечаемом в Республике, в течение 20-ти лет Дне молодежи Азербайджана, а также заботе и внимании государства по отношению к молодым людям.
Сотрудница музея Зивер Мамедова выступила на тему "Молодой мир Кара Караева".
Все выступления сопровождались слайд-шоу "Улыбка молодости", "Молодой мир Кара Караева", "Молодость корифеев" на основе музейных материалов.
На мероприятии в исполнении молодых талантов - магистра Бакинской хореографической академии Гюляр Оруджевой, лауреатов Международных конкурсов Жали Исламовой, Гюльназ Эльдарлы, Максуда Мусазаде, лауреата Республиканского конкурса Эмиля Исмаилова, Айтен Аббасовой прозвучали произведения Кара Караева и других композиторов.
Заведующий Международным отделом и информации РК Профсоюза работников культуры Заур Гамидов от имени Профсоюза поздравил молодых людей с праздником.