Vaqif Mustafazadənin anım günü
1979-cu ildə biz zamanın ən böyük musiqiçisi, görkəmli bəstəkar, pianoçu, Caz-muğamın əsasını qoyan, Azərbaycanın əməkdar artisti, Dövlət mükafatı laureatı Vaqif Mustafazadəni itirdik. Hər il Vaqif Mustafazadənin ev muzeyində dahi musiqiçinin anım günü keçirilir.
Giriş sözü ilə Azərbaycan Dövlət Musiqi Mədəniyyəti Muzeyinin direktoru, əməkdar mədəniyyət xadimi, sənətşünaslıq elmləri doktoru Alla Bayramova çıxış etdi. Sonra muzeyin filialının direktoru Afaq Əliyeva Vaqif haqda xatirələrini danışdı. Tədbirdə Azərbaycanın mədəniyyət və incəsənət xadimləri – Akif Süleymanbəyli, Cahangir Səlimxanov, Nigar Axundova, Tamilla Bağırova, Rafiq Seyidzadə, Natavan Şeyxova, Rza Bayramov və başqaları iştirak edirdilər.
Asəf Zeynallı adına musiqi məktəbinin tələbələri çıxış etdilər. Vaqif Mustafazadənin “Mart”, Əzizə Mustafazadənin “Bumeranq”, Ələkbər Tağıyevin “Bakı gecələri”əsərləri Vaqif Mustafazadənin aranjimanında ifa olundu. “Lider” və “CBS” telekompaniyaları tədbirin videoçəkilişini apardılar.

День памяти Вагифа Мустафазаде.
В 1979 году мы потеряли величайшего музыканта современности, выдающегося композитора, пианиста, основоположника Джаз-Мугама, Заслуженного артиста Азербайджана, лауреата Государственной премии Вагифа Мустафазаде. Каждый год в доме-музее Вагифа Мустафазаде проходит День памяти великого музыканта.
Со вступительным словом выступила директор Государственного Музея Музыкальной Культуры Азербайджана, заслуженный деятель культуры, доктор искусствоведения Алла Байрамова. Затем с воспоминаниями о Вагифе выступила директор филиала музея Афаг Алиева. На мероприятии присутствовали деятели культуры и искусства Азербайджана: Акиф Сулейманбейли, Джахангир Селимханов, Нигяр Ахундова, Тамилла Багирова, Рафик Сейидзаде, Натаван Шейхова, Рза Байрамов и др.
Выступали студенты музыкального училища им. Асафа Зейналлы. Были исполнены композиции Вагифа Мустафазаде “Март”, Азизы Мустафазаде “Бумеранг”, Алекпера Тагиева “Бакинские ночи” в аранжировке Вагифа Мустафазаде. Видеосъемку мероприятия осуществляли телекомпании “Lider” и CBS.