7 dekabr 2016-cı il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin filialı olan Niyazinin mənzil muzeyində görkəmli bəstəkar, Əməkdar incəsənət xadimi, “Humay” milli mükafatının laureatı, Bakı Musiqi Akademiyasının professoru Azər Dadaşovun 70 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Tədbir Azər Dadaşovun ifasında ustadı, görkəmli bəstəkar Qara Qarayevin “Prelüd”-ü ilə başlamışdır.
Niyazi mənzil muzeyinin müdiri Rza Bayramov çıxış edərək tədbir iştirakçılarını salamlamış və yubilyarı təbrik etmişdir.
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin şöbə müdiri Xanım Abdinova Azər Dadaşovun yaradıcılığı, Azərbaycan musiqisində, incəsənətində xidmətləri haqqında məlumat vermişdir.
Tədbirdə Bəstəkarlar İttifaqının katibi, Əməkdar incəsənət xadimi, bəstəkar Sərdar Fərəcov, Əməkdar incəsənət xadimi, bəstəkar Məmmədağa Umudov, Bakı Musiqi Akademiyasının professoru, Əməkdar incəsənət xadimi Həcər Babayeva yubilyara təbrik və ürək sözləri ilə çıxış etmişlər. Bütün çıxışlar bəstəkarın həyat və yaradıcılıq yolunu işıqlandıran slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdur.
Tədbirin bədii hissəsində müəllifin özünün, Bakı Musiqi Akademiyasının tələbələri, Beynəlxalq Müsabiqə Laureatları Nurlan Gəncəlinin (qoboy), Fuad Əlizadənin (f-no), Nəcəf Vəliyevin (truba), Bakı Musiqi Akademiyasının magistr-tələbəsi, Azərbaycan Dövlət Xor Kopellasının solisti Ərəstun Quliyevin (vokal), “Bənövşə” Uşaq Xorunun solisti Leyla İbrahimovanın (vokal) ifalarında Azər Dadaşovun əsərlərindən ibarət musiqi proqramı təqdim olunmuşdur.
Muzeyin foyesində Azər Dadaşovun yaradıcılıq yolunu əks etdirən sərgi nümayiş olunmuşdur.
Tədbirin qonaqları musiqi ictimaiyyəti, Bakı Musiqi Akademiyasının, Bəstəkarlar İttifaqının nümayəndələri, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, Klassik Musiqi Həvəskarları Klubunun üzvləri, KİV-nin nümayəndələri və başqaları olmuşlar.

7 декабря 2016 г. в филиале Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, Квартире-музее Ниязи состоялось мероприятие, посвященное 70-летию выдающегося композитора, заслуженного деятеля искусств, лауреата национальной премии "Хумай", профессора Бакинской музыкальной академии Азера Дадашова.
Мероприятие началось с "Прелюдии" Кара Караева в исполнении Азера Дадашова.
Заведующий Квартирой-музеем Ниязи Рза Байрамов во время своего выступления поприветствовал гостей и поздравил юбиляра.
Заведующая отделом Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана Ханым Абдинова рассказала о творчестве Азера Дадашова и его заслугах перед азербайджанской музыкой и искусством.
На мероприятии секретарь Союза композиторов, заслуженный деятель искусств, композитор Сардар Фараджев, заслуженный деятель искусств, композитор Мамедага Умудов, профессор БМА, заслуженный деятель искусств Хаджар Бабаева поздравили юбиляра. Все выступления сопровождались слайд-шоу, отражающим жизнь и творчество композитора.
В художественной части мероприятия была представлена концертная программа из произведений Азера Дадашова в исполнении автора, лауреатов международных конкурсов Нурлана Гянджели (гобой), Фуада Ализаде (ф-но), Наджафа Велиева (труба), магистра-студента БМА, солиста Азербайджанской государственной хоровой капеллы Арастуна Гулиева (вокал), солистки детского хора "Бановша" Лейлы Ибрагимовой (вокал).
В фойе музея была представлена выставка, отражающая жизнь и творчество Азера Дадашова.
Гостями мероприятия были: музыкальная общественность, представители БМА и СКА, члены Клуба любителей классической музыки, сотрудники бакинских музеев, СМИ и другие.