29 noyabr 2016-cı il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində görkəmli tarzən, Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Həbib Bayramovun anadan olmasının 90 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova adını tar ifaçılığı sənətinə qızıl hərflərlə yazmış unudulmaz tarzən Həbib Bayramovun muzeydə mühafizə olunan və 20 ildən çox susan tarının məhz onun 90 illik yubiley tədbirində səslənməsini vurğulamışdır. Muzeyin Qədim Musiqi Alətləri Ansamblının artist-ifaçısı, Bakı Musiqi Kollecinin müəllimi Davud Abdullayev Həbib Bayramovun repertuarından “Xaric segah” ifa etmişdir.
Sonra muzeyin Xalq Çalğı Alətləri şöbəsinin müdiri Təranə Zeynalova Həbib Bayramovun həyatından, sənət yolundan, tar ifaçılığı sənətinin inkişafındakı xidmətlərindən danışmışdır. Onun çıxışı muzeyin arxiv materialları əsasında hazırlanmış slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdur.
Tədbirdə Akademik Xoşbəxt Yusifzadə, Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Canəli Əkbərov, Milli Konservatoriyanın professoru, Xalq artisti Fəxrəddin Dadaşov, Əhməd Bakıxanov adına Xalq Çalğı Alətləri Ansamblının bədii rəhbəri, Xalq artisti, professor Möhlət Müslümov, Azərbaycan Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin dosenti, Əməkdar artist Mirnazim Əsədullayev, Xalq artisti, Əməkdar incəsənət xadimi, dirijor Ağaverdi Paşayev, Bakı Musiqi Kollecinin direktoru, Əməkdar incəsənət xadimi Nazim Kazımov Həbib Bayramov haqqında xatirələri, ürək sözləri ilə çıxış etmişlər. Muzeyin Qədim Musiqi Alətləri Ansamblının artist-ifaçısı, Bakı Musiqi Kollecinin müəllimi Davud Abdullayev, ansamblın solisti, Əməkdar artist Nuriyyə Hüseynova, Əməkdar artist Firuz Səxavət, Rüfət Həsənov (tar), Natiq Nailov (nağara) musiqi nömrələri ifa etmişlər.
Tədbirdə “Tarın həbibi: Həbib Bayramov-90” sənədli filmi nümayiş olunmuşdur. Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin arxiv materialları əsasında hazırlanmış “Həbib Bayramov-90” adlı fotosərgi tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanmışdır.

29 ноября 2016 г. в Государственном музее музыкальной культуры Азербайджана состоялось мероприятие, посвященое 90-летию со дня рождения выдающегося тариста, народного артиста Азербайджана Габиба Байрамова. Поприветствовав гостей мероприятия, директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова отметила, что тар незабываемого таристаГабиба Байрамова, имя которого золотыми буквами написано в искусстве исполнения на таре, который охраняется в музее и более 20 лет молчал, вновь зазвучит именно на мероприятии, посвященном 90-летнему юбилею Габиба Байрамова. Артист-исполнитель музейного Ансамбля старинных музыкальных инструментов, педагог Бакинского музыкального колледжа Давуд Абдуллаев исполнил "Хариджсегях" из репертуара Габиба Байрамова.
Затем заведующая музейным Отделом азербайджанских народных инструментов Тарана Зейналова рассказала о жизни, творческом пути, заслугах в развитии искусства исполнения на таре Габиба Байрамова. Её выступление сопровождалось слайд-шоу на основе музейных материалов.
На мероприятии выступили и поделились своими воспоминаниями о Габибе Байрамове академик Хошбахт Юсифзаде, народный артист Джанали Акперов, профессор Национальной консерватории Азербайджана Фахраддин Дадашов, художественный руководитель Ансамбля народных инcтрументов им. Ахмеда Бакиханова, народный артист, профессор Мохлят Муслимов, доцент Азербайджанского университета культуры и искусств, заслуженный артист Мирназим Асадуллаев, народный артист, заслуженный деятель искусств, дирижер Агаверди Пашаев, директор Бакинского музыкального колледжа, заслуженный деятель искусств Назим Кязимов. Артист-исполнитель музейного Ансамбля старинных музыкальных инструментов, педагог Бакинского музыкального колледжа Давуд Абдуллаев, солистка ансамбля, заслуженная артистка Нурия Гусейнова, заслуженный артист Фируз Сахават, Руфат Гасанов (тар), Натик Наилов (нагара) исполнили музыкальные номера.
На мероприятии был продемонстрирован художественный фильм "Друг тара: Габиб Байрамов-90". Особое внимание гостей мероприятия привлекла фото-выставка "Габиб Байрамов – 90".