19 avqust 2016-cı il tarixində saat 15-00-da Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət muzeyinin filialı Niyazinin mənzil muzeyində görkəmli dirijor və bəstəkar SSRİ xalq artisti, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, Azərbaycan və SSRİ Dövlət mükafatları laureatı, C.Nehru adına Beynəlxalq mükafat laureatı Maestro Niyazinin anadan olmasının 104 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova açmışdır. Sonra muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova Maestro Niyazinin yaradıcılığı, Azərbaycan musiqi mədəniyyətindəki əvəzsiz xidmətlərindən danışmışdır. Tədbirdə Xalq artisti Canəli Əkbərov, bəstəkar Məmmədağa Umudov, Maestronun qohumu Sahib Qədimov Niyazi haqqında xatirələrini danışmışlar. Çıxışlar muzeyin arxiv materialları əsasında hazırlanmış, Niyazinin həyat və yaradıcılıq yolunu əks etdirən slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdur.
Tədbir Bakı Musiqi Akademiyasının professoru, Əməkdar incəsənət xadimi Ülviyyə Hacıbəyovanın (f-no), Dilarə Əliyevanın (vokal), Bakı Musiqi Akademiyasının baş müəllimi İlahə Sadıqzadənin (f-no), Bakı Musiqi Akademiyasının tələbəsi, Beynəlxalq Müsabiqələr laurteatı Fuad Əlizadənin (f-no) ifalarında Maestro Niyazinin və digər Azərbaycan bəstəkarlarının əsərlərindən ibarət konsert proqramı ilə davam etmişdir.
Tədbirin qonaqları musiqi ictimaiyyəti, Nəsimi Rayonu İcra Hakimiyyətinin nümayəndələri, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, KİV nümayəndələri və başqaları olmuşlar.

19 августа 2016 г. в 15:00 в филиале Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, Квартире-музее Ниязи состоялось мероприятие, посвященное 104-летию со дня рождения народного артиста СССР, Героя Социалистического Труда, лауреата Государственной премии СССР, лауреата Государственной премии Азербайджана и лауреата Международной премии Неру Ниязи.
Затем заведующая отделом музея Ханым Абдинова рассказала о творчестве маэстро Ниязи и его незаменимых заслугах перед азербайджанской музыкальной культурой. Своими воспоминаниями о Ниязи поделились народный артист Джанали Акберов, композитор Мамедага Умудов, родственник маэстро Сахиб Гадимов. Все выступления сопровождались слайд-шоу на основе музейных материалов, отражающим жизнь и творчество Ниязи. На мероприятии была представлена концертная программа из произведений Ниязи и других азербайджанских композиторов в исполнении профессора БМА Ульвии Гаджибековой (ф-но), Диляры Алиевой (вокал), старшего преподавателя БМА Илахи Садыхзаде (ф-но), студента БМА, лауреата международных премий Фуада Ализаде (ф-но).
Гостями мероприятия были музыкальная общественность, представители Исполнительной власти Насиминского района г. Баку, сотрудники бакинских музеев, представители СМИ и другие.