4 may 2016-cı il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin filialı olan Niyazinin mənzil muzeyində görkəmli rus bəstəkarı, pianoçu, dirijor Sergey Sergeyeviç Prokofyevin (1891-1953) anadan olmasının 125 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova açmışdır.
Muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova S.S.Prokofyevin həyat və yaradıcılığı haqqında, “Prokofyev və Azərbaycan” mövzusunda çıxış etmişdir. Muzeyin arxiv materialları əsasında Azərbaycan səhnəsində və Azərbaycan musiqiçilərinin repertuarında S.Prokofyev yaradıcılığını əks etdirən materiallardan ibarət slayd-şou və videofraqmentlər təqdim olunmuşlar.
Tədbirdə Bakı Musiqi Akademiyasının tələbələsi, Beynəlxalq Müsabiqələr laureatı Fuad Əlizadə (f-no), Bülbül adına Orta İxtisas Musiqi Məktəbinin şagirdləri: Beynəlxalq Müsabiqələr laureatı Osman Mustafazadə (violin), İnci Bədirli (f-no), G.Şaroyev adına 35 saylı musiqi məktəbinin şagirdi Nəriman Əmiraslanov (f-no), Xırdalan musiqi məktəbinin şagirdi Şirin Əmiraslanova (f-no) ifalarında S.Prokofyevin əsərlərindən ibarət konsert proqramı təqdim olunmuşdur.
Tədbirin qonaqları musiqi ictimaiyyəti, Rusiya İnformasiya-Mədəniyyət Mərkəzinin nümayəndələri, BMA-nın və musiqi məktəblərinin müəllim və tələbələri, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, KİV-nin nümayəndələri və başqaları olmuşlar.
Sergey Prokofyev. “Romeo və Cülyetta”süitasından “Merkutio”.
İfa edir: BMA-nın tələbəsi, Beynəlxalq Müsabiqələr Laureatı Fuad Əlizadə (f-no).
Sergey Prokofyev. “Etüd”.
İfa edir: G.Şaroyev adına 35¹- li musiqi məktəbinin XI sinif şagirdi, Beynəlxalq Müsabiqələr laureatı Nəriman Əmiraslanov(f-no).
Sergey Prokofyev. “Tarantella”.
İfa edir: Xırdalan musiqi məktəbinin III sinif şagirdi Şirin Əmiraslanova (f-no).
Sergey Prokofyev “Üç portağala məhəbbət” operasından “Marş”.
İfa edir: Bülbül adına Orta İxtisas Musiqi məktəbinin 8-ci sinif şagirdi, Beynəlxalq Müsabiqələr Laureatı Osman Mustafazadə (violin).

4 мая 2016 г. в филиале Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, Квартире-музее Ниязи состоялось мероприятие, посвященное 125-летию со дня рождения выдающегося русского композитора, пианиста, дирижера Сергея Сергеевича Прокофьева (1891-1953).
Со вступительным словом выступила директор музея, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова.
Заведующая отделом музея Ханым Абдинова рассказала о жизни и творчестве С.С.Прокофьева и выступила на тему «Прокофьев и Азербайджан».
На мероприятии на основе музейных материалов были продемонстрированы слайд-шоу и видеофрагменты, отражающие творчество Прокофьева на азербайджанской сцене и в репертуарах азербайджанских музыкантов.
В исполнении студента Бакинской музыкальной академии, лауреата международных конкурсов Фуада Ализаде (ф-но), учащихся средней специальной музыкальной школы им. Бюльбюля: лауреата международных конкурсов Османа Мустафазаде (скрипка), Инджи Бадирли (ф-но), учащегося музыкальной школы №35 им.Г.Г.Шароева Наримана Амирасланова (ф-но), ученицы Хырдаланской музыкальной школы Ширин Амираслановой прозвучали произведения С.Прокофьева.
Гостями мероприятия были музыкальная общественность, представители Российского информационно-культурного центра, педагоги, учащиеся БМА и музыкальных школ, СМИ и др.