Qəmbər Hüseynli - 100
14 aprel 2016-cı il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində tanınmış Azərbaycan bəstəkarı, əməkdar incəsənət xadimi Qəmbər Hüseynlinin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi
Alla Bayramova açmışdır.
Söz pedaqogika üzrə elmlər doktoru, professor Vidadi Xəlilova verilmişdir. O, Qəmbər Hüseynlinin yaradıcılığından, Azərbaycan musiqi tarixindəki xidmətlərindən danışıb, kitabını muzeyə hədiyyə etmişdir.
Sonra T.İsmayılov adına Uşaq Yaradıcılıq Sarayının direktoru Bədayyə Ramazanova, Bakı Musiqi Kollecinin direktoru Nazim Kazımov, Qəmbər Hüseynlinin oğlu Nəsimi Hüseynli çıxış etmişlər.
Tədbirdə muzey materialları əsasında hazırlanmış foto-sərgi nümayiş olunmuş, slayd-şou və Qəmbər Hüseynli haqqında çəkilmiş “Qəlbin ay işığında” bioqrafik-sənədli filmindən fraqmentlər təqdim olunmuşdur.
Tədbirdə T.İsmayılov ad. Uşaq Yaradıcılıq Sarayının “Cücələrim” rəqs ansamblı, muzeyin Qədim Musiqi Alətləri Dövlət Ansamblı, Naxçıvan Muxtar
Respublikasının əməkdar artisti Ehtiram Hüseynov, Azərbaycan Respublikasının əməkdar artisti Teyyub Aslanov, Azərbaycan Respublikasının əməkdar artisti Nuriyyə Hüseynova, Bakı Musiqi Kollecinin 3-cü kurs tələbəsi Ağəmməd Tarıverdiyevin (tar) ifalarında Qəmbər Hüseynlinin mahnılarından ibarət konsert proqramı təqdim olunmuşdur.
Tədbirin qonaqları musiqi ictimaiyyəti, bəstəkarın oğlu, Bəstəkarlar İttifaqının, BMA-nın nümayəndələri, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, KİV nümayəndələri və başqaları olmuşlar.
“Cücələrim”rəqsi.
İfa edir: T.İsmayılov ad. Uşaq Yaradıcılıq Sarayının “Cücələrim” rəqs ansamblı. Solist: Leyla Ramazanova
“Ay işığında”.
İfa edir: Azərbaycan Respublikasının əməkdar artisti Nuriyyə Hüseynova. Müşayiət edir: Qədim Musiqi Alətləri Dövlət Ansamblı

Гамбар Гусейнли - 100
14 апреля 2016 г. в Государственном музее музыкальной культуры Азербайджана состоялось мероприятие, посвященное 100-летию известного азербайджанского композитора, заслуженного деятеля искусств Гамбара Гусейнли.
Слово было передано доктору наук по педагогике, профессору Видади Халилову. Он рассказал о творчестве Гамбара Гусейнли, о его заслугах перед азербайджанской музыкальной историей и подарил музею свою книгу. Затем выступили директор Детского творческого дворца им. Т.Исмаилова Бадая Рамазанова, директор Бакинского музыкального колледжа Назим Кязимов, сын Гамбара Гусейнли Насими Гусейнли. На мероприятии были продемонстрированы: фотовыставка на основе музейных материалов, слайд-шоу, фрагменты из биографического документального фильма о Гамбаре Гусейнли.
На мероприятии в исполнении ансамбля «Джуджелерим» Детского творческого дворца им. Т.Исмаилова, музейного Ансамбля азербайджанских старинных музыкальных инструментов, заслуженного артиста Нахчиванской автономной республики Эхтирама Гусейнова, заслуженных артистов Азербайжанской республики Тейюба Асланова и Нурии Гусейновой, студента 3-го курса Бакинского музыкального колледжа Агаммеда Тарывердиева (тар) была представлена красочная концертная программа из произведений Гамбара Гусейнли.
Гостями мероприятия были музыкальная общественность, сын композитора, представители СКА и БМА, сотрудники бакинских музеев, представители СМИ и др.