Ruhəngiz Qasımova ilə görüş
2 mart 2016-cı il tarixində, saat 18:00-da Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində 8 mart - Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə “Qadın, zəriflik, musiqi” adlı tədbir çərçivəsində görkəmli bəstəkar, dramaturq Ruhəngiz Qasımova ilə görüş keçirilmişdir.
Muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova Ruhəngiz Qasımovanin yaradıcılığı, Azərbaycan musiqisində, incəsənətində xidmətləri haqqında məlumat vermişdir.
Sonra Ruhəngiz Qasımova öz yaradıcılıq planlarından danışmış, tədbir iştirakçılarının suallarını cavablandırmışdır.
Tədbirdə Ruhəngiz Qasımovanın həyat və yaradıcılıq yolunu əks etdirən slayd-şou nümayiş edilmiş, bəstəkarın mahnıları ifa olunmuş, müəllifi olduğu teletamaşalardan videofraqmentlər nümayiş olunmuşdur.
Tədbirdə Bakı Musiqi Akademiyasının Məktəb-studiyasının bədii rəhbəri və direktoru, əməkdar incəsənət xadimi, sənətşünaslıq doktoru, professor Tərlan Seyidov çıxış etmişdir.
Tədbirin qonaqları musiqi ictimaiyyəti, Bəstəkarlar İttifaqının, BMA-nın, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, klub üzvləri, KİV-nin nümayəndələri və başqaları olmuşlar.

Встреча с Рухангиз Гасымовой
2 марта 2016 г. в 18:00, в Государственном музее музыкальной культуры Азербайджана в связи с 8 марта - Международным женским днем, в рамках мероприятия "Женщина, нежность, музыка" состоялась встреча с выдающимся композитором, драматургом Рухангиз Гасымовой.
Со вступительным словом выступила директор музея, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова.
Заведующая отделом музея Ханым Абдинова рассказала о творчестве и заслугах Рухангиз Гасымовой перед азербайджанской музыкой, искусством.
Затем Рухангиз Гасымова рассказала о творческих планах и ответила на вопросы зрителей.
На мероприятии было продемонстрировано слайд-шоу, отражающее жизнь и творчество Рухангиз Гасымовой, исполнены песни композитора, показаны видеофрагменты телеспектаклей.
На вечере выступил директор школы-студии Бакинской музыкальной академии, профессор, заслуженный деятель искусств Азербайджана Тарлан Сеидов.
Гостями мероприятия были музыкальная общественность, сотрудники Союза композиторов Азербайджана, БМА, сотрудники бакинских музеев, члены Клуба любителей классической музыки, представители СМИ и другие.