Qara Qarayevin ad günüdür
5 fevral - görkəmli Azərbaycan bəstəkarı, pedaqoq, publisist, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının akademiki (1959), SSRİ xalq artisti (1959), operalar, baletlər, simfonik və kamera instrumental əsərlərinin, kinofilmlərə və tamaşalara musiqinin müəllifi Qara Qarayevin (05.02.1918 – 13.05.1982) ad günüdür.
Bu tarixlə əlaqədar Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi bu günlərdə Lüdmila Vladimirovna Karaqiçevanın (musiqişünas, Qara Qarayevin bioqrafı) arxivindən daxil olmuş bəzi materialları Sizin diqqətinizə çatdırır. Bunlar Qara Qarayevin Lüdmila Karaqiçevaya “Yeddi gözəl” baleti haqqında məktubu, baletin klavirinin 1954-cü il nəşri və Tamilla Mahmudovanın konsert proqramıdır (Moskva, 1983).

День рождения Кара Караева
5 февраля - день рождения Кара Караева (05.02.1918 – 13.05.1982), выдающегося азербайджанского композитора, педагога, публициста, академика Академии Наук Азербайджана (1959), народного артиста СССР (1959), автора опер, балетов, симфонических и камерно-инструментальных произведений, музыки к спектаклям и кинофильмам.
В связи с этой датой Государственный музей музыкальной культуры Азербайджана представляет Вашему вниманию некоторые материалы из поступившего в музей буквально на днях из Москвы архива Людмилы Владимировны Карагичевой (музыковеда, биографа Кара Караева). Это письмо Кара Караева Людмиле Карагичевой о его балете «Семь красавиц», клавир балета 1954 г. издания и программа концерта Тамиллы Махмудовой из произведений Кара Караева (Москва, 1983).