Ceyhun Hacıbəyli - 125
3 fevral 2016-cı il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi Qərb Universiteti ilə birlikdə Azərbaycan ədəbiyyatının tanınmış nümayəndələrindən biri, yazıçı-publisist, tərcüməçi, naşir və ictimai xadim Ceyhun Hacıbəylinin anadan olmasının 125 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirmişdir.
Sonra Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti Humanitar məsələlər şöbəsinin baş məsləhətçisi, Ceyhun Hacıbəyli irsinin tədqiqatçısı, Filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Abid Tahirli, AMEA Akademik Z.Bünyadov ad. Şərqşünaslıq institutunun aparıcı elmi işçisi, Tarix elmləri doktoru, professor Solmaz Rüstəmova-Tohidi, Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Teatrının musiqi şöbəsinin müdiri Səadət Qarabağlı, Fransanın Azərbaycandakı səfirliyinin əməkdaşı Mirzəbala Əmrahov, S.Mumtaz ad. Dövlət Ədəbiyyat və İncəsənət arxivinin direktor müavini Könül Nəsibova çıxış etmişlər. Tədbirdə Qərb Universitetinin professor-müəllim heyəti fəal iştirak etmişdir.
Tədbirdə Ceyhun Hacıbəyliyə həsr olunmuş, muzeyin arxiv materialları əsasında hazırlanmış slayd-şou təqdim edilmiş, foto-sərgi nümayiş olunmuşdur.
Tədbirin bədii hissəsində Bakı Musiqi Akademiyasının professoru, Əməkdar incəsənət xadimi Ülviyyə Hacıbəyova (f-no), Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının solistləri Fərid Əliyev, Elnur Zeynalov, Nigar Şabanova, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti Elxan Mansurov, Gülşən İbadova, Nərmin Qasımlı, BMA-nın tələbəsi Aysel Şahbazlının ifalarında Hacıbəyovlar nəslinin görkəmli mümayəndələri Üzeyir Hacıbəylinin, Zülfüqar Hacıbəyovun, Niyazinin və Soltan Hacıbəyovun əsərlərindən ibarət musiqi nömrələri ifa olunmuşdur.
Bədii hissə
S. Hacıbəyov. “Adajio”.
İfa edir: Bakı Musiqi Akademiyasının professoru, Əməkdar incəsənət xadimi Ülviyyə Hacıbəyova (f-no).
Ü.Hacıbəyli. “Koroğlu”operasından Koroğlunun ariyası.
İfa edir: Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının solisti Fərid Əliyev. Müşayiət edir: Bakı Musiqi Akademiyasının professoru Ülviyyə Hacıbəyova.
Ü.Hacıbəyli. “Leyli və Məcnun”operasından səhnə.
İfa edirlər:Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının solistləri Elnur Zeynalov, Nigar Şabanova. Müşayiət edir: Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti Elxan Mansurov.
Z.Hacıbəyov. “Aşıq Qərib”operasından uvertüra.
Ü.Hacıbəyli. “Arşın mal alan”operettasından Gülçöhrənin ariyası.
İfa edir: Gülşən İbadova. Müşayiət edir: BMA-nın tələbəsi Aysel Şahbazlı.
Niyazi “Konsert valsı”.

Джейхун Гаджибейли – 125
3 февраля 2016 г. в Государственный музей музыкальной культуры Азербайджана совместно с Западным университетом провел мероприятие, посвященное 125-летию одного из известных представителей азербайджанской литературы, писателя-публициста, переводчика, издателя и общественного деятеля Джейхуна Гаджибейли. Со вступительным словом выступила директор музея, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова.
На мероприятии выступили главный советник Департамента по гуманитарным вопросам Кабинета Министров, исследователь наследия Джейхуна Гаджибейли, кандидат филологических наук Абид Тахирли, ведущий научный сотрудник Института востоковедения им. академика З.Буньядова, доктор исторических наук, профессор Солмаз Рустамова - Тохиди, руководитель музыкального отдела Азербайджанского государственного академического театра оперы и балета им.М.Ф.Ахундова Саадат Гарабаглы, сотрудник посольства Франции в Азербайджане Мирзабала Амрахов, заместитель директора Государственного архива литературы и искусства им.С.Мумтаза Кенуль Насибова. Активное участие на мероприятии принял профессорско-преподавательский состав Западного университета.
На мероприятии было продемонстрировано слайд-шоу на основе богатых архивных музейных материалов, а также была показана фото-выставка, посвященная Джейхуну Гаджибейли.
В художественной части мероприятия в исполнении профессора Бакинской музыкальной академии, заслуженного деятеля искусств Ульвии Гаджибековой (ф-но), солистов Азербайджанского государственного академического театра оперы и балета Фарида Алиева, Эльнура Зейналова, Нигяр Шабановой, заслуженного артиста Азербайджанской Республики Эльхана Мансурова, Гюльшан Ибадовой, Нармин Гасымлы, студентки БМА Айсель Шахбазлы прозвучали произведения выдающихся представителей династии Гаджибековых Узеира Гаджибейли, Зульфугара Гаджибекова, Ниязи и Солтана Гаджибекова.