Samp-Qitələrarası muzeylər şəbəkəsinin Bakıda seminar keçirildi.
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin Samp-Qitələrarası muzeylər şəbəkəsinin işində iştirakı çərçivəsində 9-11 iyul tarixlərində Bakıda seminar keçirildi.
Seminarda Samp təşkilatının icraçı direktoru Elizabet Olofsson, Stokholm Kral Texnologiya Universitetinin ilə yanaşı Filippin, Tanzaniya, Kolumbiya, Hindistan muzeylərinin əməkdaşları və ictimaiyyət nümayəndələri, Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin əməkdaşları və musiqi ictimaiyyətinin nümayəndələri, ziyalılar iştirak etmişdilər.
Seminar günlərində Dövlət Turizm Universitetində, Hatt qrup İnkişaf Agentliyində, Ekosfera təşkilatında, o cümlədən musiqiçilər və musiqi təhsil ocaqlarının tələbələri ilə görüşlər keçirilmişdi. Həmçinin, qonaqlar muzeyin və onun filiallarının - Niyazinin mənzil muzeyi və Vaqif Mustafazadənin xatirə muzeyinin ekspozisiyası ilə tanış olmuşlar. Seminar iştirakçıları üçün muzeyin qədim musiqi alətləri ansamblının konserti də təşkil olunub. Qonaqlar muzeyin iş təcrübəsi ilə tanış olub, təcrübə mübadiləsi aparıblar.
Azərbaycanda ilk dəfə olaraq muzey işinə dair beynəlmiləl nəşr olan “Daha yaxşı işləməyin yolları, işçiləri təşviq etmənin əhəmiyyəti” adlı kitabın təqdimatı da seminar zamanı keçirilib. Kitab Samp təşkilatı çərçivəsində birgə layihədə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi ilə yanaşı İsveç, Kosta Rika və Botsvana muzeylərinin birgə əməkdaşlığı nəticəsində dörd - Azərbaycan, ingilis, ispan və İsveç dillərində nəşr edilib. Samp-Qitələrarası muzeylər şəbəkəsi olaraq müştərək layihələrdə iştirakı ilə xeyriyyə məqsədlərinə xidmət edir.

SAMP – Intercontinental Museums’ Network in Azerbaijan
In the framework of the participation of Azerbaijan State Museum of Musical Culture in the work of the Intercontinental Museums’ Network SAMP, a seminar was held in Baku on 9-11 July 2010.
Among the participants of the seminar were the executive director of the network Elisabet Olofsson, representatives from Stockholm’s Royal Technology University, museum collaborators and community representatives from Philippines, Tanzania, Colombia and India, as well as collaborators of Azerbaijan State Museum of Musical Culture, representatives of the musical community, friends of the museum and intellectuals. During the days of the seminar meetings at State Tourism University, HATT Group development agency, NGO Ecosphere, took place along with the meetings with the musicians and students of the musical high schools. The guests visited the expositions at the Musical Culture Museum and its branches: House-museum of Niazi, Vagif Mustafazade Museum. A concert with the museum’s ancient musical instruments is planned as well. The guests learned about museum’s experience and exchange with their own experiences. Moreover, a presentation of the international edition concerning museum work titled “A road map to better performance - The importance of motivating staff ” took place during this seminar. The book is published in four languages: Azerbaijani, English, Spanish and Swedish, and, is the result of the common project of Azerbaijan Museum of Musical Culture and the museums in Sweden, Costa Rica and Botswana in the framework of SAMP. This book is the first international publication in museum field in Azerbaijan. Being an intercontinental network of the museums SAMP has the goal to carry out common projects, as well as to be part of the charity activities.