Dahi bəstəkar, Azərbaycan bəstəkarlıq məktəbinin banisi Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının 130 illik yubileyinə həsr olunmuş, VII Beynəlxalq musiqi festivalı çərçivəsində, Kamera musiqisi konserti
22 sentyabr 2015-ci il tarixində, saat 14:00-da Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində dahi bəstəkar, Azərbaycan bəstəkarlıq məktəbinin banisi Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının 130 illik yubileyinə həsr olunmuş, VII Beynəlxalq musiqi festivalı çərçivəsində, Kamera musiqisi konserti olmuşdur.
Üzeyir Hacıbəylinin 130 illik yubileyinə həsr olunmuş Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində keçirilən tədbirlər silsiləsindən olan konsertdə sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Bakı Musiqi Akademiyasının dosenti Xatirə Həsənzadə Üzeyir Hacıbəylinin Azərbaycan musiqi mədəniyyətində əvəzsiz xidmətləri haqqında söhbət açmışdır. “Üzeyir Hacıbəyli təsviri incəsənətdə” adlı slayd-şou nümayiş olunmuşdur.
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin arxiv materialları əsasında Üzeyir Hacıbəylinin həyat və yaradıcılığını əks etdirən fotosərgi, Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi, Azərbaycan Dövlət Teatr Muzeyi və Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının materialları əsasında sərgi numayiş edilmişdir. Sərgidə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin və Azərbaycan Dövlət Teatr Muzeyinin materialları əsasında Üzeyir Hacıbəylinin əsərlərinin tamaşalarına çəkilmiş dekorasiyalar, eskizlər və s. Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının “Musiqi təsviri incəsənətdə” adı altında rəsm əsərləri və xalça təqdim olunmuşdur. Tədbir Ziba Rəcəbli (alt), BMA-nın baş müəllimi İlahə Sadıxzadə (f-no), Dilarə Əliyeva, Fatimə Cəfərzadə, Məmməd Rəcəbli (klarnet), İtaliyanın Ozimo Musiqi Akademiyasının tələbəsi Məhərrəm Hüseynlinin ifalarında Üzeyir Hacıbəyli VII Beynəlxalq Musiqi festivalı çərçivəsində Kamera Musiqisi konserti ilə davam etmişdir.

Концерт камерной музыки, посвященный 130-летию Узеира Гаджибейли
22 сентября 2015 г., в 14:00 в Государственном музее музыкальной культуры Азербайджана в рамках VII Международного музыкального фестиваля состоялся Концерт камерной музыки, посвященный 130-летию великого азербайджанского композитора, основателя азербайджанской композиторской школы Узеира Гаджибейли. На мероприятии выступила кандидат искусствоведения, доцент Бакинской музыкальной академии Хатира Гасанзаде, и рассказала о незаменимом вкладе Узеира Гаджибейли в азербайджанскую музыкальную культуру. Было показано слайд-шоу «Узеир Гаджибейли в изобразительном искусстве».
Гости мероприятия имели возможность ознакомиться с фотовыставкой на основе материалов Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, и выставкой на основе материалов Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, Азербайджанского государственного музея театра и Азербайджанской государственной академии художеств. На выставке, на основе материалов Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана и Азербайджанского государственного музея театра были показаны нарисованные к постановкам произведений Узеира Гаджибейли, декорации, эскизы и др. Азербайджанская государственная академия художеств представила произведения изобразительного искусства и ковер на тему «Музыка в изобразительном искусстве».
Мероприятие продолжилось Концертом камерной музыки в рамках VII Международного музыкального фестиваля имени Узеира Гаджибейли в исполнении старшего преподавателя БМА Илахи Садыхзаде (ф-но), Зибы Раджабли (альт), Диляры Алиевой, Фатимы Джафарзаде, Мамеда Раджабли (кларнет), студента Музыкальной академии Озимо (Италия) Магерамма Гусейнли,