“Don Kixot”un yubileyləri
2 sentyabr 2015-ci il tarixində, saat 18:30-da Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində Klassik Musiqi Həvəskarları Klubunda “Don Kixot”un yubileyləri: M.Servantesin romanı - 400, Q.Qarayevin Simfonik qravürləri – 55” adlı tədbir keçirilmişdir.
Klassik Musiqi Həvəskarları Klubunun 86-cı toplantısı ispan yazıçısı Migel de Servantesin dünya ədəbiyyatının ən məşhur romanlarından biri sayılan “Ağıllı zadəgan Don Kixot” əsərinin 400 illiyinə həsr olunmuşdur. İncəsənətin müxtəlif sahələrində təcəssüm etdirilən bu əsərin 1957-ci ildə Qriqori Kozinsevin lentə aldığı “Don Kixot” kinofilminə musiqinin, daha sonra 1960-cı ildə “Don Kixot” simfonik qravürlərinin müəllifi görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Qara Qarayev olmuşdur.
12-15 avqust 2015-ci il tarixlərində ABŞ-ın Nyu-York şəhərinin Fordham Universitetində Söz və Musiqi Öyrənilməsi Assosiasiyasının təşkil etdiyi 10-cu Beynəlxalq konfransına dəvət almış Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru Alla Bayramova orada “Roman, qravürlər, kino,musiqi: Qara Qarayevin “Don Kixot” simfonik qravürlərinin adı üzərində düşünərkən” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmiş və konfrans iştirakçılarının böyük marağına səbəb olmuşdur.
Tədbirdə Alla Bayramova konfransdakı iştirakından söhbət açmış, çıxış etdiyi məruzə ilə tədbir iştirakçılarını tanış etmiş və suallara cavab vermişdir.
Tədbirdə Beynəlxalq müsabiqələr laureatı Ümidə Abbasova (skripka), Beynəlxalq müsabiqələr laureatı Səidə Tağızadənin (f-no) ifalarında “Don Kixot” simfonik qravürlərindən canlı musiqi və videogörüntülər təqdim olunmuşdur. Sonda “Don Kixot” bədii filmi nümayiş edilmişdir. Tədbir iştirakçıları mövzu üzrə muzeyin arxiv materialları əsasında hazırlanmış sərgi ilə tanış olmuşlar.
Tədbirin qonaqları musiqi ictimaiyyəti, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, klub üzvləri, KİV nümayəndələri və başqaları olmuşlar.

2 сентября 2015 г., в 18:30 в основном здании Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана состоялось мероприятие под названием «Юбилеи Дон Кихота: роман М.Сервантеса – 400, Симфонические гравюры К.Караева - 55».
86-ое собрание Клуба любителей классической музыки было посвящено 400-летию одного из самых известных романов мировой литературы «Хитроумный идальго Дон Кихот Ламанчский» испанского писателя Мигеля де Сервантеса. Автором музыки к фильму, вышедшему на экраны в 1957 г., «Дон Кихот» Григория Козинцева и автором Симфонических гравюр «Дон Кихот» в 1960 г. является выдающийся азербайджанский композитор Кара Караев.
Директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана Алла Байрамова с 12 по 15 августа 2015 августа принимала участие в 10-ой международной научной конференции, организованной Ассоциацией изучения слова и музыки (WMA), проходившей в Нью-Йорке, в Фордемском университете.
Алла Байрамова выступила с докладом на тему «Роман, гравюры, кино, музыка: размышляя над названием Симфонических гравюр «Дон Кихот» Кара Караева» и вызвала большой интерес у участников конференции.
На мероприятии Алла Байрамова рассказала об участии на конференции, ознакомила гостей со своим докладом и ответила на вопросы слушателей.
На мероприятии в исполнении лауреатов Международных конкурсов Саиды Тагизаде (ф-но), Умиды Аббасовой (скрипка) прозвучали музыкальные номера из Симфонических гравюр «Дон Кихот Караева» и были продемонстрированы видео фрагменты. Далее был показан художественный фильм «Дон Кихот». Участники вечера ознакомились с выставкой архивных материалов по теме мероприятия.
Гостями мероприятия были музыкальная общественность, сотрудники бакинских музеев, члены клуба, представители СМИ и др