Söz və Musiqi Öyrənilməsi Assosiasiyasının 10-cu beynəlxalq elmi konfrans
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru Alla Bayramova 12-15 avqust 2015-ci il tarixlərində Nyu-York şəhərində yerləşən Fordham Universitetində keçirilən Söz və Musiqi Öyrənilməsi Assosiasiyasının təşkil etdiyi 10-cu beynəlxalq elmi konfransında iştirak edib.
Konfransda Alla Bayramovanın "Roman, qravüralar, kino, musiqi: Qara Qarayevin "Don Kixot" simfonik qravürlərinin adı üzərində düşünərkən" mövzusunda 45 dəqiqəlik məruzəsi dinlənilib.
Söz və Musiqi Öyrənilməsi Assosiasiyası 1997-ci ildə yaradılıb və qurumun 26 ölkədə üzvü var. Lakin keçmiş sosialist ölkələrindən heç kim bu assosiasiyanın üzvü deyil. Azərbaycandan yalnız Alla Bayramova bu təşkilatın 2013-cü ildən yeganə üzvüdür.
Qara Qarayevin qızı Züleyxa Qarayeva-Bağırova və onun həyat yoldaşı, dirijor Elşad Bağırov kofransda olublar.
Konfrans çərçivəsində Fordham Universitetinin professoru Lorens Kramerə Azərbaycan mədəniyyətini və musiqisini təbliğ edən bəzi nəşrlər, o cümlədən, "Qara Qarayev: Həyat və yaradıcılığı Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin materiallarında" və CD-lər hədiyyə edilib.
Səfər çərçivəsində A.Bayramova məşhur Metropolitan İncəsənət Muzeyinin Musiqi Alətləri şöbəsinin dəvəti ilə muzeyi ziyarət edib. Alla Bayramova amerikalı həmkarlarına Azərbaycan musiqi alətləri (saz, tar) haqqında ətraflı məlumat verib.

10-я международная научная конференция Ассоциации изучения слова и музыки
Директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана Алла Байрамова с 12 по 15 августа 2015 августа принимала участие в 10-ой международной научной конференции, организованной Ассоциацией изучения слова и музыки (WMA), проходившей в Нью-Йорке, в Фордемском университете.
Алла Байрамова выступила с 45 минутным докладом на тему «Роман, гравюры, кино, музыка: размышляя над названием Симфонических гравюр «Дон Кихот» Кара Караева».
На конференции присутствовали дочь Кара Караева Зулейха Караева – Багирова и её супруг, дирижер Эльшад Багиров.
В рамках конференции профессору Фордемского университета Лоренсу Крамеру были подарены некоторые издания, пропагандирующие азербайджанскую культуру и музыку, в частности, книга «Кара Караев: Жизнь и творчество в материалах Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана» и CD-диски. Ассоциация изучения слова и музыки была создана в 1997 г., в которой принимают участие представители из 26 стран. Однако, нет ни одной из бывших социалистических стран, за исключением Азербайджана. Единственным представителем из Азербайджана, начиная с 2013 г., является Алла Байрамова.
Также во время командировки Алла Байрамова по приглашению Отдела музыкальных инструментов известнейшего Музея искусств Метрополитен посетила музей. Алла Байрамова подробно рассказала американским коллегам об азербайджанских музыкальных инструментах (саз, тар).