6 May 2015-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin filialı olan Niyazinin mənzil muzeyində Klassik Musiqi Həvəskarları klubunda görkəmli Rus bəstəkarı, dirijoru, pedaqoqu, musiqi-ictimai xadimi P.İ.Çaykovskinin 175 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir. Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova açmışdır. O, "Çaykovski və Azərbaycan" mövzusunda çıxış etmiş, bu günlərdə iştirak etdiyi, P.İ.Çaykovskinin 175 illiyi münasibəti ilə Moskva vilayətinin Klin şəhərində keçirilmiş elmi-konfrans haqqında təəssüratlarını tamaşaçılarla bölüşmüşdür. Sonra muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova bəstəkarın həyat və yaradıcılığı haqqında çıxış etmişdir. Onların çıxışı muzeyin arxiv materialları əsasında hazırlanmış "Çaykovski və Azərbaycan" mövzusunda slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdur. Tədbirin bədii hissəsində Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti Rəna Əliyevanın (vokal), Dilarə Əliyevanın (vokal), BMA-nın baş müəllimi İlahə Sadıxzadə (f-no), BMA-nın tələbələri Güllü Babaşova (vokal), Aysel Şahbazlı (f-no), Rəna Novruzbəyli (f-no), Arzu Hüseynova (f-no), 12-saylı musiqi məktəbinin şagirdləri Ayan Məmmədli (f-no), Nihat Məmmədov (skripka), Fidan Muxtarova (f-no), 6 sayli musiqi məktəbinin şagirdi Danil Tyuçinin ifalarında P.İ.Çaykovskinin əsərlərindən ibarət konsert proqramı təqdim olunmuşdur.
Rusiya İnformasiya və Mədəniyyət Mərkəzinin direktor müavini Konnov Aleksey Valentinoviç çıxış edərək muzeyə minnətdarlığını bildirmişdir.

П.И.Чайковский - 175
6 мая 2015 года в 18:00, в Квартире-музее Ниязи, в Клубе любителей классической музыки состоялось мероприятие, посвященное 175-летию со дня рождения выдающегося русского композитора, дирижера, педагога, музыкально-общественного деятеля П.И.Чайковского.
Со вступительным словом выступила директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова. Она выступила на тему "Чайковский и Азербайджан", а также рассказала о своем участии в конференции, посвященной 175-летию П.И.Чайковского, проходящей в г.Клин Московской области.
Затем заведующая отделом музея Ханым Абдинова рассказала о жизни и творчестве композитора. Все выступления сопровождались слайд-шоу "П.И.Чайковский в Азербайджане" на основе архивных материалов музея.
В исполнении заслуженной артистки Азербайджана Рены Алиевой (вокал), Диляры Алиевой (вокал), старшего преподавателя БМА Илахи Садыхзаде, студентов БМА Гюллю Бабашевой (вокал), Айсель Шахбазлы (ф-но), Рены Новрузбейли (ф-но), Арзу Гусейновой (ф-но), учеников музыкальной школы №12 Аян Мамедли (ф-но), Нихата Мамедова (скрипка), Фидан Мухтаровой (ф-но), ученика музыкальной школы №6 Данилы Тючева была представлена интересная концертная программа.
Заместитель директора Российского информационно-культурного центра Алексей Валентинович Коннов выразил благодарность музею.
Гостями мероприятия были музыкальная общественность, представители Российского информационно-культурного центра, преподаватели и студенты Бакинской музыкальной академии, представители бакинских музеев и музыкальных школ, члены клуба, СМИ и др.