5 fevral 2015-ci il tarixində saat 14:00-da Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin filialı olan Niyazinin mənzil muzeyində görkəmli Azərbaycan bəstəkarı, SSRİ xalq artisti, SSRİ Dövlət mükafatları laureatı, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının akademiki Qara Qarayevin anadan olmasının 97-ci ildönümü münasibəti ilə tədbir keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova açmışdır. Sonra muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova Qara Qarayevin həyat və yaradıcılığı haqqında çıxış etmişdir. Onun çıxışı bəstəkarın həyat və yaradıcılığını əks etdirən muzeyin arxiv materialları əsasında hazırlanmış slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdur. Tədbir Bakı Musiqi Akademiyasının, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının tərkibində Musiqi Kollecinin tələbələri və Bülbül adına orta ixtisas musiqi məktəbinin şagirdlərinin ifalarında Qara Qarayevin əsərlərindən ibarət konsert proqramı ilə davam etmişdir. Sonda Qara Qarayevin bəstəkarı olduğu "Matteo Falkone" qısametrajlı bədii filmi nümayiş olunmuşdur.
Tədbirin qonaqları Azərbaycan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyin Muzey işi sektorunun əməkdaşları, musiqi ictimaiyyəti, Azərbaycan Dövlət İncəsənət və Mədəniyyət Universitetinin, Bakı Musiqi Kollecinin, Bülbül adına Orta İxtisas Musiqi Məktəbinin müəllim və tələbə heyəti, Klassik Musiqi Həvəskarları Klubunun üzvləri, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, KİV nümayəndələri və başqaları olmuşlar.
1. "Sarskoye selo heykəli"
İfa edir: Bakı Musiqi Akademiyasının Ř kurs tələbəsi Aysel Əliyeva
2. "Yeddi gözəl" baletindən Aişənin rəqsi
İfa edir: Musiqi Kollecinin Ř kurs tələbəsi Ağabacı Balayeva (qanun). Müşayiət edir: Adilə İbrahimli
3. "Yeddi gözəl" baletindən Vals
İfa edir: Musiqi Kollecinin I kurs tələbəsi Gülnar Nağıyeva (kamança). Müşayiət edir: Mehriban Kərimova
4. "Eskiz"
İfa edir: Bülbül adına orta ixtisas musiqi məktəbinin şagirdi, Prezident təqaüdçüsü, Beynəlxalq müsabiqələr laureatı Leyla Zeynalova (f-no)
5. "İldırımlı yollarla" baletindən Gitaralı qızların rəqsi
İfa edir: Bülbül adına orta ixtisas musiqi məktəbinin şagirdi Məhəmmədəli Paşayev (klarnet) Müşayiət edir: Beynəlxalq müsabiqələr laureatı Fəqan Həsənli
6. "Yeddi gözəl" baletindən Adajio
İfa edir: Bülbül adına orta ixtisas musiqi məktəbinin şagirdi, Beynəlxalq müsabiqələr laureatı Zərifə Alxasova (violin). Müşayiət edir: Fəqan Həsənli

5 февраля 2015 г. в 14:00 в филиале Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана Квартире-музее Ниязи состоялось мероприятие, посвященное 97-летию со дня рождения выдающегося азербайджанского композитора, народного артиста СССР, лауреата государственных премий СССР, академика Академии Наук Азербайджана Кара Караева.
Со вступительным словом выступила директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова. Затем заведующая отделом музея Ханым Абдинова рассказала о жизни и творчестве Кара Караева. Её выступление сопровождалось слайд-шоу из архивных материалов музея, отражающим жизнь и творчество композитора. Мероприятие продолжилось концертной программой из произведений Кара Караева в исполнении студентов Бакинской музыкальной академии, Музыкального колледжа при Азербайджанской государственной консерватории, учеников средней специальной музыкальной школы им. Бюльбюля. В конце мероприятия был продемонстрирован короткометражный художественный фильм "Маттео Фальконе", музыку к которому написал Кара Караев.
Гостями мероприятия были сотрудники Сектора по музейной работе Министерства Культуры и Туризма Азербайджанской Республики, музыкальная общественность, преподаватели и студенты Азербайджанского государственного университета культуры и искусств, Бакинского музыкального колледжа, средней специальной музыкальной школы им. Бюльбюля, члены Клуба любителей классической музыки, сотрудники бакинских музеев, СМИ и др.