Şəfiqə Axundova – 91
22 yanvar 2015-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət muzeyində görkəmli Azərbaycan bəstəkarı, xalq artisti, əməkdar incəsənət xadimi, şərqdə opera yazan ilk bəstəkar qadın Şəfiqə Axundovanın anadan olmasının 91-ci ildönümü münasibəti ilə tədbir keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova açmışdır. Sonra muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova bəstəkarın həyat və yaradıcılığı haqqında çıxış etmişdir. Tədbir Azərbaycan Televiziyası və radiosunun Əhsən Dadaşov adına "Xatirə" xalq-çalğı alətləri ansamblı və solistləri: Orxan Hüseynli, Günay İmamverdiyeva, Zabitə Alıyeva, Sərxan Bünyadzadə və Kamilə Nəbiyevanın ifalarında Şəfiqə Axundovanın mahnılarındaan ibarət konsert proqramı ilə davam etmişdir. Bütün çıxışlar Şəfiqə Axundovanın həyat və yaradıcılığını əks etdirən muzeyin arxiv materialları əsasında hazırlanmış slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdur.
Tədbirin qonaqları musiqi ictimaiyyəti, Respublika Veteranlar Şurasının nümayəndələri, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, KİV nümayəndələri və başqaları olmuşlar.

Шафига Ахундова - 91
22 января 2015 г. в Государственном музее музыкальной культуры Азербайджана состоялось мероприятие, посвященное 91 годовщине со дня рождения выдающегося азербайджанского композитора, народной артистки, заслуженного деятеля искусств, первой женщины композитора на востоке, написавшей оперу Шафиги Ахундовой.
Со вступительным словом выступила директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова. Затем заведующая отделом музея Ханым Абдинова рассказала о жизни и творчестве композитора. В исполнении ансамбля народных инструментов "Хатира" имени Ахсана Дадашова Азербайджанского телевидения и радио и солистов: Орхана Гусейнли, Гюнай Имамвердиевой, Забиты Алиевой, Сархана Буниятзаде и Кямили Набиевой прозвучали песни Шафиги Ахундовой. Выступления сопровождались слайд-шоу из архивных материалов, отражающим жизнь и творчество Шафиги Ахундовой.
Гостями мероприятия были музыкальная общественность, представители Союза ветеранов республики, сотрудники бакинских музеев, СМИ и другие.