18 sentyabr - milli musiqi günü çərçivəsində gənc istedadların konserti
3 Sentyabr 2014-cü il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin filialı olan Niyazinin mənzil muzeyində Milli Musiqi Günü çərçivəsində Gənc istedadların konserti keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova açmışdır. Sonra şöbə müdiri Xanım Abdinova çıxış edərək, mütəmadi olaraq muzeydə keçirilən gənc istedadlarla görüşlər, musiqili gecələr, konsertlər barədə məlumat vermiş, bu dəfəki tədbirin 18 sentyabr-Milli Musiqi Günü münasibətilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində keçiriləcək silsilə tədbirlər sırasından birincisi olaraq Gənc istedadların konserti ilə başladığını qeyd etmişdir.
Konsertdə gənc ifaçılar, Prezident təqaüdçüləri və Beynəlxalq Müsabiqələr Laureatları Vurğun Vəkilov (f-no), Ceyla Seyidova (skripka), Beynəlxalq Müsabiqələr Laureatı Seyidxanım Babayeva (f-no), Respublika Vokal Müsabiqəsi Laureatları Dilarə Əliyeva, Aydan Quliyeva, Azərbaycan Dövlət Musiqili Teatrının solisti Rauf Babayev, Qətibə Mehdiyevanın ifalarında Azərbaycan və klassik Avropa bəstəkarlarının əsərləri səslənmişdir. Gənc ifaçıları Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti Samirə Aşumova, Bakı Musiqi Akademiyasının baş müəllimi İlahə Sadıqzadə, Ülviyyə Əliyeva müşayiət etmişlər.
Tədbirin qonaqları musiqi ictimaiyyəti, BMA-nın müəllim və tələbə heyəti, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, klub üzvləri, KİV nümayəndələri və başqaları olmuşlar.

Концерт юных талантов в рамках 18 сентября – Национального дня музыки
3 сентября 2014 г. В филиале Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, Квартире-музее Ниязи состоялся концерт юных талантов в рамках 18 сентября – Национального дня музыки.
Со вступительным словом выступила директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова. Затем заведующая отделом музея Ханым Абдинова рассказала о встречах, музыкальных вечерах, концертах и мероприятиях, проводимых с юными исполнителями, а также отметила, что данный концерт юных талантов является первым из цикла мероприятий Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, посвященных 18 сентября – Национальному дню музыки.
На концерте юные исполнители, президентские стипендиаты и лауреаты международных конкурсов Вургун Векилов (ф-но), Джейла Сеидова (скрипка), лауреат международных конкурсов Сеидханым Бабаева (ф-но), лауреаты Республиканского вокального конкурса Диляра Алиева, Айдан Гулиева, солист Азербайджанского государственного музыкального театра Рауф Бабаев, Гатиба Мехдиева исполнили произведения азербайджанских и европейских композиторов. Аккомпаниаторами юных исполнителей были заслуженная артистка Азербайджанской Республики Самира Ашумова, старший преподаватель Бакинской музыкальной академии Илаха Садыгзаде и Ульвия Алиева.
Гостями мероприятия были музыкальная общественность, преподаватели и педагоги Бакинской музыкальной академии, сотрудники бакинских музеев, члены Клуба любителей классической музыки, представители СМИ и др.