Tanınmış orqan ifaçısı, musiqi ifaçılığı sənəti doktoru adı qazanmış ilk azərbaycanlı Cəmilə Cavadova-Spitsberq ilə görüş
4 avqust 2014-cü il tarixində saat 18:00-da Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin filialı olan Niyazinin mənzil muzeyində tanınmış orqan ifaçısı, musiqi ifaçılığı sənəti doktoru adı qazanmış ilk azərbaycanlı Cəmilə Cavadova-Spitsberq ilə görüş keçirilmişdir.
Tədbirdə giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar Mədəniyyət işçisi Alla Bayramova çıxış etmişdir. Görüşdə Azərbaycan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Muzey işi sektorunun müdiri Azadə Hüseynova iştirak etmişdir. Sonra muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova Cəmilə Cavadovanın keçdiyi yaradıcılıq yolu haqqında tədbir iştirakçılarına məlumat vermişdir. Onun çıxışı slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdur.
Daha sonra Musiqi ifaçılığı sənəti doktoru adı almış ilk azərbaycanlı orqan ifaçısı Cəmilə Cavadova-Spitsberq çıxış etmiş, öz yaradıcılıq planlarını tamaşaçılarla bölüşmüş, tamaşaçıların suallarına cavab vermişdir. Tədbirdə Cəmilə Cavadovanın iştirak etdiyi konsertlərdən video fraqmentlər nümayiş olunmuşdur.
Muzeyin foyesində Cəmilə Cavadovanın yaradıcılığını əks etdirən foto-sərgi tədbir iştirakçılarına təqdim olunmuşdur.
Tədbirin qonaqları musiqi ictimaiyyəti, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, Klassik Musiqi Həvəskarları klubunun üzvləri, KİV nümayəndələri və başqaları olmuşlar.

Встреча с Джамилей Джавадовой-Шпицберг
4 августа 2014 г. в 18:00 в филиале Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, Квартире-музее Ниязи состоялась встреча с Джамилей Джавадовой-Шпицберг, известной исполнительницей на органе, первой азербайджанкой, получившей степень доктора музыкальных наук.
Со вступительным словом выступила директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, доктор философии по искусствоведению, заслуженный работник культуры Алла Байрамова. В мероприятии принимала участие начальник сектора музейной работы Министерства культуры и туризма Азада Гусейнова. Заведующая отделом музея Ханым Абдинова подробно рассказала зрителям о творческом пути Джамили Джавадовой, её выступление сопровождалось слайд-шоу.
Затем выступила известная исполнительница на органе, первая азербайджанка, получившая степень доктора музыкальных наук Джамиля Джавадова-Шпицберг. Она рассказала о своих творческих планах и ответила на все вопросы зрителей. На мероприятии были показаны видео фрагменты концертов с участием Джамили Джавадовой.
В фойе музея была продемонстрирована фото-выставка, отражающая творчество Джамили Джавадовой-Шпицберг.
Гостями мероприятия были музыкальная общественность, сотрудники бакинских музеев, члены Клуба любителей классической музыки, представители СМИ и др.