Lütfiyar İmanov – 85
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi görkəmli opera müğənnisi, SSRİ xalq artisti Lütfiyar İmanovun anadan olmasinin 85 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirmişdir. Tədbir 4 iyun 2014-cü il tarixində Niyazinin mənzil muzeyində olmuşdur.
Tədbiri giriş sözü ilə Niyazinin mənzil muzeyinin müdiri Rza Bayramov açmışdır. Sonra Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin şöbə müdiri Xanım Abdinova Lütfiyar İmanovun həyat və yaradıcılığı haqqında çıxış etmişdir. Onun çıxışı muzey materialları əsasında hazırlanmiş Lütfiyar İmanovun həyat və yaradıcılığını əks etdirən slayd-şou ilə müşayiət edilmişdir. Tədbirdə Lütfiyar İmanovun ailə üzvləri, Azərbaycan Respublikasının xalq artistləri Xuraman Qasımova, Canəli Əkbərov, Dünya Azərbaycanlılarının həmrəylik cəmiyyətinin prezidenti və dostu Tofiq Əlizadə müğənni haqqında xatirələrini söyləmişlər. Lütfiyar İmanovun iştirak etdiyi "Koroğlu", "Vaqif", "Otello" operalarından videogörüntülər nümayiş edilmişdir. Tədbir maraqlı konsert proqramı ilə davam etmişdir. Muzeyin foyesində Lütfiyar İmanovun həyat və yaradıcılığını əks etdirən və muzeyin arxiv materialları əsasında hazırlanmış fotosərgi nümayiş olunmuşdur. Tədbirin qonaqları musiqi ictimaiyyəti, Bakı Musiqi Akademiyasının müəllim və tələbələri, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, KİV-nin nümayəndələri və başqaları olmuşdur.

В Государственном музее музыкальной культуры Азербайджана состоялось мероприятие, посвященное 85-летию Лютфияра Иманова, выдающегося оперного певца, народного артиста СССР. Мероприятие состоялось 4 июня 2014 г. в Квартире-музее Ниязи.
Со вступительным словом выступил заведующий Квартирой-музеем Ниязи Рза Байрамов. Затем заведующая отделом Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана Ханым Абдинова рассказала о жизни и творчестве Лютфияра Иманова. Её выступление сопровождалось слайд-шоу из музейных материалов. Члены семьи Лютфияра Иманова, народные артисты Азербайджанской Республики Хураман Гасымова, Джанали Акберов, президент Общества солидарности азербайджанцев мира и друг Лютфияра Иманова Тофик Ализаде поделились воспоминаниями. На мероприятии были продемонстрированы видео-фрагменты опер "Кероглу", "Вагиф", "Отелло" с участием Лютфияра Иманова. Мероприятие продолжилось интересной концертной программой. В фойе музея была продемонстрирована выставка их архивных музейных материалов, отражающая жизнь и творчество Лютфияра Иманова.
Гостями мероприятия были музыкальная общественность, преподаватели и студенты Бакинской музыкальной академии, сотрудники бакинских музеев, представители СМИ и др.