Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin yanında "İçərişəhər" Dövlət Tarix-Memarlıq qoruğunun "İçərişəhər" Tarixi Muzeyi, Müslüm Maqomayev adına 26 saylı uşaq musiqi məktəbi ilə birgə Xocalı soyqırımının 22-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirmişdir.
Tədbir 25 fevral 2014-cü il tarixində saat 15:00-da muzeyin filialı olan Niyazinin mənzil muzeyində kecirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə Niyazi mənzil muzeyinin müdiri Rza Bayramov açmışdır. Sonra M.Maqomayev adına 26 saylı uşaq musiqi məktəbinin direktoru Gülşən Quliyeva çıxış etmişdir. Tədbirdə "İçərişəhər" Tarixi muzeyinin direktor müavini Gülnar Əliyeva "Xocalısız 22 il" mövzusunda məruzə etmişdir. Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin şöbə müdiri Xanım Abdinova "Xocalı faciəsi bəstəkarların yaradıcılığında" mövzusunda danışmışdır. Çıxışlar Xocalı soyqırımını əks etdirən slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdur. "İçərişəhər" Tarixi muzeyinin hazırladığı Xocalı faciəsini əks etdirən səyyar sərgi nümayiş edilmişdir. Tədbir M.Maqomayev adına 26 saylı uşaq musiqi məktəbinin və 6 saylı litsey məktəbinin şagirdlərinin çıxışları ilə davam etmişdir.
Tədbirin qonaqları musiqi ictimaiyyəti, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, musiqi məktəbinin müəllim və şagirdləri, KİV-nin nümayəndələri və başqaları olmuşlar.

Государственный Музей Музыкальной Культуры Азербайджана совместно с Музеем Истории "Ичеришехер" Государственного Историко-Архитектурного Заповедника "Ичеришехер" при Кабинете Министров Азербайджанской Республики и детской музыкальной школой № 26 им. Муслима Магомаева провел мероприятие, посвященное 22-ой годовщине Ходжалинского геноцида. Мероприятие состоялось 25 февраля 2014 г. В 15:00 в филиале музея, Квартире-музее Ниязи.
Со вступительным словом выступил заведующий отделом Квартиры-музея Ниязи Рза Байрамов. Затем слово было предоставлено директору 26-ой музыкальной школы им. М.Магомаева Гюльшан Гулиевой. Заместитель директора Музея истории "Ичеришехер" Гюльнар Алиева выступила с докладом на тему "22 года без Ходжалы", а заведующая отделом Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана Ханым Абдинова с темой "Трагедия Ходжалы в творчестве азербайджанских композиторов".
Выступления докладчиков сопровождалось показом слайд-шоу. В фойе музея была продемонстрирована передвижная выставка, отражающая трагедию Ходжалы. На мероприятии были представлены музыкальные номера в исполнении учащихся музыкальной школы № 26 им. М.Магомаева.
Гостями мероприятия была музыкальная общественность, сотрудники бакинских музеев, преподаватели и ученики музыкальной школы, представители СМИ и др.