22 noyabr 2013-cü il tarixində saat 15:00-da Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində görkəmli bəstəkar, SSRİ xalq artisti, Dövlət mükafatı laureatı Fikrət Əmirovun anadan olmasının 91-ci ildönümü münasibətilə tədbir-konsert keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova açmışdır. Muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova Fikrət Əmirovun həyat və yaradıcılığı haqqında ətraflı çıxış etmişdir. Tədbirdə Beynəlxalq müsabiqələr laureatı, Azərbaycan Televiziyası və Radiousunun musiqi kollektivlərinin bədii rəhbəri, səsyazma evinin direktoru Ramil Qasımov, Azərbaycan Televiziyası və Radiousunun C.Ñahangirov adına xoru, Ə.Cavanşirov adına “Bənövşə” xoru, Azərbaycan Respublikasının əməkdar artisti Gülnaz İsmayılova, Azərbaycan Televiziyasının solistləri Könül Nəbiyeva, Səbinə Ərəbova, Günay İmamverdiyeva, Zabitə Əliyevanın ifalarında geniş konsert proqramı tamaşacılara təqdim olunmuşdur.
Çıxışlar Fikrət Əmirovun həyat və yaradıcılığını əks etdirən muzeyin materialları əsasında hazırlanmış slayd-şou ilə müşaiyət olunmuşdur.
Tədbirin qonaqları Klassik Musiqi Həvəskarları Klububunun üzvləri, musiqi kollecin tələbələri,musiqi ictamaiyyəti və Bakı muzeylərinin əməkdaşları olmuşlar.

On November 22, 2013 at The State Museum of Azerbaijani Musical Culture held an event dedicated to the 91st anniversary of the outstanding composer, People's Artist of the USSR, laureate of State Prize Fikret Amirov.
The event was opened by director of The State Museum of Azerbaijani Musical Culture, PhD on art, honored worker of culture Alla Bayramova. Then, the chief of Museum’s department Hanim Abdinova made the presentation about life and work of Fikret Amirov.
Afterwards, the laureate of international awards, artistic director of musical groups of Azerbaijan Radio, Ramil Gasimov, Choir of Azerbaijan Radio and Television, Choir "Benovshe", Honored Artist of Azerbaijan Gulnaz Ismailov, soloists of Azerbaijan TV Kenul Nabiyeva, Sabina Arabova, Gunay Imamverdiyeva, Zabita Aliyeva performed a colorful concert program. All performances were accompanied by a slide show reflecting the life and work of Fikret Amirov.
To the event were invited members of the Classic Music Fans Club, students of musical colleges, staff of Baku museums, media representatives and others.