22 noyabr 2013-cü il tarixində saat 15:00-da Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində görkəmli bəstəkar, SSRİ xalq artisti, Dövlət mükafatı laureatı Fikrət Əmirovun anadan olmasının 91-ci ildönümü münasibətilə tədbir-konsert keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova açmışdır. Muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova Fikrət Əmirovun həyat və yaradıcılığı haqqında ətraflı çıxış etmişdir. Tədbirdə Beynəlxalq müsabiqələr laureatı, Azərbaycan Televiziyası və Radiousunun musiqi kollektivlərinin bədii rəhbəri, səsyazma evinin direktoru Ramil Qasımov, Azərbaycan Televiziyası və Radiousunun C.Ñahangirov adına xoru, Ə.Cavanşirov adına “Bənövşə” xoru, Azərbaycan Respublikasının əməkdar artisti Gülnaz İsmayılova, Azərbaycan Televiziyasının solistləri Könül Nəbiyeva, Səbinə Ərəbova, Günay İmamverdiyeva, Zabitə Əliyevanın ifalarında geniş konsert proqramı tamaşacılara təqdim olunmuşdur.
Çıxışlar Fikrət Əmirovun həyat və yaradıcılığını əks etdirən muzeyin materialları əsasında hazırlanmış slayd-şou ilə müşaiyət olunmuşdur.
Tədbirin qonaqları Klassik Musiqi Həvəskarları Klububunun üzvləri, musiqi kollecin tələbələri,musiqi ictamaiyyəti və Bakı muzeylərinin əməkdaşları olmuşlar.

22 ноября 2013 г. в 15:00 в Государственном музее музыкальной культуры Азербайджана состоялось мероприятие, посвященное 91-ой годовщине со дня рождения выдающегося композитора, народного артиста СССР, лауреата Государственной премии Фикрета Амирова.
Со вступительным словом выступила директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, доктор философии по искусствоведению, заслуженный работник культуры Алла Байрамова. Затем слово было передано заведующей отделом музея Ханым Абдиновой, которая подробно рассказала о жизни и творчестве Фикрета Амирова. На мероприятии лауреат Международных премий, художественный руководитель музыкальных коллективов Азербайджанского Радио и Телевидения, директора дома звукозаписи Рамиль Гасымов, хор им. Дж.Джангирова Азербайджанского Радио и Телевидения, хор «Беновше» им. А.Джаванширова, заслуженная артистка Азербайджана Гюльназ Исмаилова, солисты Азербайджанского Телевидения Кёнуль Набиева, Сабина Арабова, Гюнай Имамвердиева, Забита Алиева выступили с красочной концертной программой.
Все выступления сопровождались слайд-шоу из материалов музея, отражающим жизнь и творчество Фикрета Амирова.
Гостями мероприятия были члены Клуба любителей классической музыки, студенты музыкального колледжа, музыкальная общественность и сотрудники бакинских музеев.