Vokal musiqi axshamı
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin nəzdində fəaliyyət göstərən Klassik Musiqisevənlər Klubunun hər ayin birinci həftəsinin çərşənbə günü keçirdiyi ənənəvi növbəti tədbiri 1 aprel 2009-cu il tarixdə Niyazinin mənzil muzeyində olmuşdur. Tədbir vokal musiqisinə həsr olunmuşdur.
Tədbiri giriş sözü ilə muzeyin direktoru, sənətşünaslıq namizədi, Respublikanın əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova açmışdır. Tədbirdə Bakı Musiqi Akademiyasının müəllimi, Opera və Balet Teatrının solisti Yevgeniya Məmmədovanın vokal sinfinin tələbələri Məmmədova Elnarə İohann Sebastyan Baxın –Şarl Qunonun“Ave Mariya”, Cakomo Puççininin “Bohema” operasından Müzettenin ariyasını, Əhmədova Fidan Cüzeppe Verdinin “Riqoletto” operasından Cildanın ariyasını, Şarl Qunonun “Yazda”, Mahmudova Dilarə Cüzeppe Tozellinin “Sentimental serenadası”nı, Sezar Frankın “Panis angelikus”, Əbdülkərimova Tamilla Culio Kaççininin “Ave Mariya”, Volfqanq Amadey Motsartın “Fiqaronun toyu” operasından Kerubinonun ariyası, Fətəliyeva Lətifə Cakomo Puççininin “Djanni Skikki” operasından Laurettanın ariyası, Mahmudova Səriyyə “Sevilya bərbəri” operasından Rozinanın ariyasını, Qaetano Donisettinın “Somnambula” operasından Əminənin ariyasını səsləndirdilər. Konsertin sonunda Bakı Musiqi Akademiyasının müəllimi, Opera və Balet Teatrının solisti Məmmədova Yevgeniya Niyazinin “Arzu” romansı ifa etdi.
Tədbirdə Bakı Musiqi Akademiyasının müəllim və tələbələri, musiqi məktəblərinin şagirdləri, muzey əməkdaşları, mətbuat və televiziya nümayəndələri iştirak etdilər.

Вечер вокальной музыки
1 апреля 2009 года состоялось очередное собрание Клуба любителей классической музыки при Азербайджанском Государственном Музее Музыкальной Культуры. Собрания проходят по средам первой недели каждого месяца в доме-музее Ниязи. Собрание было посвящено вокальной музыке.
Встречу открыла директор музея, кандидат искусствоведения, заслуженный деятель культуры Алла Байрамова. На встрече выступили учащиеся вокального класса преподавателя Бакинской Музыкальной Академии, солистки Театра Оперы и балета Евгении Мамедовой. В их исполнении прозвучали произведения: «Аве Мария» (Бах – Гуно), ария Мюзетты из оперы «Богема» (Пуччини) – Эльнара Мамедова; ария Джильды из оперы «Риголетто» (Верди), «Весной» (Гуно) – Фидан Ахмедова; «Сентиментальная серенада» (Тозелли), «Panis angelikus» (Франк) – Дилара Махмудова; «Аве Мария» (Каччини), ария Керубино из оперы «Женитьба Фигаро» (Моцарт) – Тамила Абдулкеримова; ария Лауретты из оперы «Джанни Скикки» (Пуччини) – Лятифа Фаталиева; ария Розины из оперы «Севильский цирюльник», ария Амины из оперы «Сомнамбула» (Доницетти) – Сария Махмудова. В заключение концерта Евгения Мамедова исполнила романс Ниязи «Пожелание». Во встрече приняли участие педагоги и учащиеся Бакинской Музыкальной Академии, музыкальных школ, сотрудники музея, представители прессы и телевидения.