Vokal musiqi axshamı
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin nəzdində fəaliyyət göstərən Klassik Musiqisevənlər Klubunun hər ayin birinci həftəsinin çərşənbə günü keçirdiyi ənənəvi növbəti tədbiri 1 aprel 2009-cu il tarixdə Niyazinin mənzil muzeyində olmuşdur. Tədbir vokal musiqisinə həsr olunmuşdur.
Tədbiri giriş sözü ilə muzeyin direktoru, sənətşünaslıq namizədi, Respublikanın əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova açmışdır. Tədbirdə Bakı Musiqi Akademiyasının müəllimi, Opera və Balet Teatrının solisti Yevgeniya Məmmədovanın vokal sinfinin tələbələri Məmmədova Elnarə İohann Sebastyan Baxın –Şarl Qunonun“Ave Mariya”, Cakomo Puççininin “Bohema” operasından Müzettenin ariyasını, Əhmədova Fidan Cüzeppe Verdinin “Riqoletto” operasından Cildanın ariyasını, Şarl Qunonun “Yazda”, Mahmudova Dilarə Cüzeppe Tozellinin “Sentimental serenadası”nı, Sezar Frankın “Panis angelikus”, Əbdülkərimova Tamilla Culio Kaççininin “Ave Mariya”, Volfqanq Amadey Motsartın “Fiqaronun toyu” operasından Kerubinonun ariyası, Fətəliyeva Lətifə Cakomo Puççininin “Djanni Skikki” operasından Laurettanın ariyası, Mahmudova Səriyyə “Sevilya bərbəri” operasından Rozinanın ariyasını, Qaetano Donisettinın “Somnambula” operasından Əminənin ariyasını səsləndirdilər. Konsertin sonunda Bakı Musiqi Akademiyasının müəllimi, Opera və Balet Teatrının solisti Məmmədova Yevgeniya Niyazinin “Arzu” romansı ifa etdi.
Tədbirdə Bakı Musiqi Akademiyasının müəllim və tələbələri, musiqi məktəblərinin şagirdləri, muzey əməkdaşları, mətbuat və televiziya nümayəndələri iştirak etdilər.

The Vocal Music Night
On April 1, 2009, a regular meeting ofthe Classic Music Fans Club affiliated with the Azerbaijan State Museum of Musical Culture was held. The meetings are usually held every first Wednesday of the month in the house-museum of Niyazi. This meeting was dedicated to the vocal music. The opening remarks were made by the museum director Alla Bayramova, the Honored Arts Worker, Ph.D. in History of Arts.
The performers included the students-vocalists of Eugenia Mamedova, a professor of Baku Music Academy, a soloist of the Opera and Ballet Theatre. The program included Ave Maria (Bach - Gounod) and the aria of Musette from La Boheme (Puccini) performed by Elnara Mamedova, the aria of Jilda from Verdi's opera "Rigoletto", "In Spring" (Gounod) performed by Fidan Ahmedova, "The Sentimental Serenade" (Tozelli), "Panis angelikus" (Frank) performed by Dilara Mahmudova, Ave Maria (Kaccini), the aria of Cherubino from the opera "The Marriage of Figaro" by Mozart performed by Tamila Abdulkerimova, the aria of Lauretta from the opera "Janni Skikki" (Puccini) performed by Latifa Fataliyeva, the aria of Rosina from the opera "The Barber of Seville" (Rossini), the aria of Amina from the opera "Somnanbula" (Donizetti) performed by Saria Mahmudova. Towards the conclusion of the concert, Eudenia Mamedova sang the romance by Niyazi - "The Wish". The participants included the professors and the students of Baku Music Academy and the music schools, the museum personnel, the reporters from the media.