18 May Beynəlxalq Muzeylər Günüdür
YUNESKO Beynəlxalq Muzeylər Şurasının qərarı ilə 1978-ci ildən hər il may ayının 18-də Beynəlxalq Muzeylər Günü dünya miqyasında qeyd olunur. Bu məqsədlə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində Beynəlxalq Muzeylər Gününə həsr edilmiş “Molla Nəsrəddinlə birlikdə gülürük” adlı tədbir keçirildi.
Muzeyin foyesində bununla əlaqədar sərgi təşkil olunmuşdur. Sərgidə muzeyin fondunda qorunan arxivlərdən, şarjlar, karikaturalar, musiqi komediyalara çəkilmiş illüstrasiyalardan istifadə edilmişdir. Belə ki, Ə.Haqverdiyevin “Azərbaycan musiqiçilərinə dostluq şarjları”, Ü.Hacıbəylinin “O olmasın, bu olsun” musiqili komediyasına E.Avalovun illüstrasiyaları və Azərbaycan Karikaturaçılar İttifaqının sədri, rəssam B.Hacızadənin və başqalarının əsərləri tədbirə təşrif buyuranlar tərəfindən maraqla qarşılandı.
Tədbiri giriş sözü ilə açan muzeyin direktoru sənətşünaslıq namizədi, əməkdar-mədəniyyət işçisi Alla xanım Bayramova qonaqları salamlayıb təbrik etdikdən sonra sözü muzeyin elmi-kütləvi şöbəsinin müdiri Ülviyyə xanım Şəmməmədovaya verdi. Tədbirin aparıcısı Ülviyyə xanım maraqlı məruzə ilə çıxış etdi.
Tədbirdə dahi bəstəkar Ü.Hacıbəylinin “O olmasın, bu olsun” və “Arşın mal alan” musiqili komediyalarından, S.Ələsgərov və İ.Məlikzadənin “Hərənin öz ulduzu” musiqili komediyasından, A.Məşədibəyov və M.Əlizadənin “Toy kimindir”? tamaşasından səhnələr, Azərbaycan Dövlət Musiqili Komediya Teatrının aktyorları respublikanın xalq artisti Fatma Mahmudova, əməkdar artistlər Ramiz Məmmədov, Xanım Qafarova, artistlər Novruz Qartal, Nahidə Orucova, Nadir Xasıyev, Ülviyyə Əliyeva, Səməd Xasıyev, Möylə Mirzəliyev, Rəsmiyyə Məmmədovanın ifalarında təqdim olunmuşdur. Sonra tədbirdə respublikanın əməkdar artisti Əkbər Əlizadə R.Əhmədzadənin “Satirik şeir”ini ifa etdi.
Bütün bunlarla yanaşı tədbirin sonunda müxtəlif yaş təbəqələrindən olan qonaqlarla birlikdə oyun şəklində interaktiv ekskursiya keçirildi. Şərtə görə muzey əməkdaşları tərəfindən təqdim olunan müxtəlif əşyalar muzeyin ekspozisiyasında nümayiş olunan eksponatlara müvafiq şəkildə yerləşdirilməli idi. Uşaqlar və böyüklər tərəfindən maraqla qarşılanan oyun formasında təşkil olunan interaktiv ekskursiya onların böyük marağına səbəb oldu və onlar tərəfindən böyük həvəslə yerinə yetirildi. Daha sonra uşaqlar muzey əməkdaşlarının təşəbbüsü ilə irəli sürülən Azərbaycan xalq mahnılarını karaoke mahnı şəklində ifa etdilər.

18 мая – Международный День Музеев
По решению Международного Совета Музеев с 1978 года кажый год 18 мая во всем мире отмечается Международный День Музеев. С этой целью в Государственном Музее Музыкальной Культуры Азербайджана было проведено мероприятие под названием «Смеемся вместе с Молла Насреддином», посвященное Международному Дню Музеев.
В связи с этим в фойе музея была организована выставка. В выставке были использованы шаржи, карикатуры, иллюстрации к музыкальным комедиям из архивов, хранимых в фондах музея. «Дружеские шаржи на азербайджанских композиторов» А. Ахвердиева, иллюстрации к музыкальной комедии Узеира Гаджибекова «Не та, так эта» Э. Авалова, работы художника, председателя Союза Карикатуристов Азербайджана Б. Гаджизаде и других были встречены с интересом со стороны гостей мероприятия.
На мероприятии со вступительной речью выступила директор музея, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова. Поприветствовав и поздравив гостей музея, А. Байрамова передала слово заведующему научно-массовым отделом музея Ульвие Шаммедовой. Ведущая мероприятия У. Шаммедова выступила с интересным докладом.
Далее были показаны сцены из музыкальных комедий великого композитора Узеира Гаджибекова «Не та, так эта» и «Аршин мал алан», сцена из музыкальной комедии «У каждого своя звезда», которая является совместным творческим плодом С. Алескерова и И. Меликзаде, сценка из совместно созданной
А. Мешедибековым и М. Ализаде музыкальной комедии «Чья свадьба?». В ролях выступили актеры Государственного Театра Музыкальной Комедии Азербайджана заслуженный артист Республики Рамиз Мамедов, Наида Оруджева, Надир Хасиев, Ульвия Алиева, Самед Хасиев, народная артистка Республики Фатма Махмудова, заслуженная артистка Республики Ханум Гафарова, Новруз Гартал, Мойла Мирзаалиев, Расмия Нурмамедова. Богатство музыки Узеира Гаджибекова, своеобразная игра актеров были встречены гостями мероприятия с особой теплотой.
Мероприятие продолжил заслуженный артист Республики А. Ализаде, который выступил с «Сатирическим стихом» Р. Ахмедзаде.
В конце мероприятия была проведена интерактивная экскурсия в виде игры для гостей всех возрастных категорий. По условиям игры, различным предметам, выданным работниками музея участникам игры, должно было быть найдено подходящее место в экспозиции. Интерактивная экскурсия в виде игры была встречена с большим интересом и успешно выполнена как со стороны детей, так и взрослых. Далее, по инициативе сотрудников музея, гости исполнили караоке, составленного из азербайджанских народных песен. На протяжении всего мероприятия царил праздничный дух.