Şopen İllüstrasiyalarda
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi Friderik Şopenin yubileyini qeyd etmişdir. Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin Klassik Musiqisevənlər Klubunun növbəti tədbiri 4 avqust 2010-cu il tarixində Niyazinin mənzil muzeyində keçirilmişdir. Görkəmli polyak bəstəkarı və pianoçusu Friderik Şopenin yubileyinə həsr olunmuş gecə “Şopenin həyat və yaradıcılığı illüstrasiyalarda” adı altında keçirilmişdir.
Məlumdur ki, YUNESKO Polşa parlamenti ilə birgə “2010 – Şopen ili” layihəsinin həyata keçirilməsi təşəbbüsü ilə çıxış etmişdir. Bəstəkarın 200 illiyi ilə əlaqədar musiqi tədbirləri – konsertlər, müsabiqələr və s. keçirilir.
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi bu yubileyi özünəməxsus keçirmişdir. Belə ki, muzey işinin səciyyəvi xüsusiyyətinin əyani görmək olduğunu nəzərə alaraq, Klassik Musiqisevənlər Klubunun auditoriyası üçün hazırlanmış gecədə bəstəkarın əsərlərindən ibarət konsert proqramı ilə yanaşı slayd-şou nümayiş etdirilmişdir. Şopen yaradıcılığını və musiqisini sevənlər ekranda onun ailəsini, uşaqlıq, gənclik, artistlik fəaliyyətini, XIX əsrin I yarısında Fransanın tanınmış yaradıcı xadimləri ilə əlaqələrinin maraqlı faktları, Şopenin muzeyləri, xatirə yerləri və s. nadir materiallara baxmişlar. Həmçinin muzey kolleksiyalarından nadir eksponatlar – qramvallar, afişalar, konsert proqramları, Şopen əsərlərinin məşhur ifaçılarının fotolarından ibarət “Şopen musiqisinin Azərbaycanda ifası” adlı sərgi nümayiş etdirilmişdir.

Шопен в иллюстрациях
4 августа 2010 года в 19 часов в доме-музее Ниязи состоялось очередное мероприятие Клуба любителей классической музыки Музея музыкальной Культуры Азербайджана. Вечер, посвящённый юбилею великого польского композитора и пианиста Фридерика Шопена прошел под названием «Жизнь и творчество Шопена в иллюстрациях».
Известно, что ЮНЕСКО совместно с Польским парламентом инициировали проведение проекта «2010 год – год Шопена». В Азербайджане в связи с 200-летием композитора также проводятся музыкальные мероприятия: концерты, конкурсы и т.д.
Музей Музыкальной Культуры Азербайджана отметил этот юбилей по своему. Поскольку специфика музейной работы подразумевает наглядность, зрелищность, то на вечере, подготовленном для аудитории друзей Клуба любителей музыки, наряду с концертной программой, было продемонстрировано слайд-шоу. Почитатели музыки и творчества Шопена увидели на экране редкие материалы, отражающие биографию композитора-пианиста, его семьи, детства, юности, артистической деятельности, интересные факты его взаимоотношений с известными творческими деятелями Франции первой половины XIX века, музеи Шопена, памятные места и др. Так же была продемонстрирована выставка «Исполнение шопеновской музыки в Азербайджане», включающая подлинные экспонаты из коллекций музея: пластинки, афиши, программы концертов, фото известных исполнителей Шопена.