20 yanvar faciəsinin 20-ci ildönümü
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində yanvar ayının 18-də 20 yanvar faciəsinin 20-ci ildönümü münasibətilə tədbir keçirilmişdir. Tədbirdə giriş sözü ilə muzeyin direktoru, sənətşünaslıq namizədi, əməkdar mədəniyət işçisi Alla Bayramova çıxış etmişdir. Azərbaycanın xalq artisti, bəstəkar Azər Rzayevin “Bakı-90” simfoniyası nümayiş etdirildi. Sonra Bakı Musiqi Akademiyasının baş müəllimi, sənətşünaslıq namizədi Kəmalə Ələsgərli “Azərbaycan bəstəkarlarının yaradıcılığında 20 yanvar faciəsi” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişdir. 20 yanvar faciəsinin qurbanı olan şəhid Ağabəy Novruzbəylinin ailəsi adından atası Oqtay Novruzbəyli çıxış etmiş, onun haqqında olan sənədlər nümayiş olunmuşdur.
Tədbirdə MTN-nin Mədəniyyət Mərkəzi nəzdindəki orta məktəbin şagirdlərinin ifasında Şopenin “Noktürn mi minor”, “Noktürn si major”, Rəşid Şəfəqin “Elegiya”, İlham Abdullayevin “İthaf əsərləri” (fortepiano) və “Bayatı-Şiraz muğamı” (qarmon) səslənmişdir. Tədbirdə muzey əməkdaşlar, musiqi məktəbinin müəllim və şagirdləri, gənclər, Bakı Ali Dənizçilik Məktəbinin müdavimləri, mətbuat və televiziya nümayəndələri iştirak etmişlər.

День траура 20 января
18 января 2010 года в Азербайджанском Государственном Музее Музыкальной Культуры прошло собрание, посвященное 20-й годовщине трагедии 20 января. Со вступительным словом к участникам собрания обратилась директор музея, кандидат искусствоведения, заслуженный деятель культуры Алла Байрамова. На экране демонстрировалась симфония «Баку-90» народного артиста Азербайджана, композитора Азера Рзаева. Затем старший преподаватель Бакинской Музыкальной Академии, кандидат искусствоведения Кямаля Алескерли выступила с докладом на тему «Трагедия 20 января в творчестве азербайджанских композиторов». От имени семьи шехида Агабека Новрузбейли выступил его отец, Октай Новрузбейли и показал собравшимся материалы о сыне.
На встрече в исполнении учащихся средней школы при Культурном Центре Министерства Национальной Безопасности прозвучали произведения «Ноктюрн ми-минор» и «Ноктюрн си-мажор» Шопена, «Элегия» Рашида Шафага, «Посвящение» (фортепиано) Ильхама Абдуллаева и мугам «Баяты-Шираз» (гармонь). Во встрече приняли участие сотрудники музея, педагоги и учащиеся музыкальной школы, молодежь, слушатели Бакинского Высшего Морского училища, представители прессы и телевидения.